Newsletter

Nowy Walutomat - Chcesz wiedzieć jak założyć konto i korzystać z platformy?

Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak założyć bezpłatne konto i po raz pierwszy wymienić walutę w Walutomacie.

Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję jak założyć konto w nowym Walutomacie. Jest ona dosyć szczegółowa i tym samym obszerna  (z założenia ma wyczerpać temat i służyć przede wszystkim osobom zaczynącym wymianę walut  w internecie). Jeżeli chcesz od razu, samodzielnie założyć konto, zachęcamy do skorzystania z tego linku,  zyskasz 75% rabatu na pierwszą wymianę walut.

 

Nowy layout i mechanika serwisu

Wprowadzone zmiany w serwisie Walutomatu dotyczą m.in. zakładania konta i zlecania transakcji.

Serwis po liftingu wygląda nowocześniej i jest bardziej przejrzysty oraz w pełni responsywny.

Krótko o Walutomacie

Walutomat jest najstarszym serwisem społecznościowej wymiany walut, który działa na polskim rynku i największą tego typu instytucją w Europie.

Wspomniany portal już od listopada 2009 r. pośredniczy w transakcjach wykonywanych przez jego użytkowników.

Za pośrednictwo w wymianie, Walutomat pobiera niewielką prowizję (standardowo 0,20% wartości transakcji).

Z usług Walutomatu do tej pory skorzystało 163 000 klientów.

Od lipca 2015 r. opisywany serwis znajduje się pod nadzorem KNF-u (podobnie jak należący do tej samej fimy InternetowyKantor.pl).

 

 

Zakładanie konta

Darmowe konto na Walutomacie można szybko i bezpiecznie założyć wprost z naszej porównywarki (zobacz poniżej). W tym celu trzeba kliknąć przycisk „Załóż konto >”, znajdujący się na liście porównywanych kantorów i platform walutowych.

 

 

 

Po kliknięciu wspomnianego przycisku zostaniemy przeniesieni wprost na nową stronę Walutomatu. Musimy na niej kliknąć przycisk „Załóż darmowe konto”. Znajduje się on w dwóch miejscach strony głównej (patrz poniżej).

 

Po kliknięciu przycisku na stronie głównej, zobaczymy pierwszą część formularza rejestracyjnego (poniżej).

Musimy w nim podać nasz adres e-mail oraz hasło. Osoby posiadające kod rabatowy, powinny go wpisać do dodatkowej rubryki (zakładając konto z naszych linków rabat otrzymasz automatcyznie, nie musisz nic wpisywać).

W dalszej kolejności trzeba zapoznać się z regulaminem Walutomatu oraz regulaminem promocji. Jeżeli akceptujemy wspomniane dokumenty, to trzeba potwierdzić ten fakt w formularzu. Tylko wtedy dalsza rejestracja będzie możliwa. Osoby, które chcą otrzymywać wiadomości marketingowe na swój adres e-mail, powinny zaznaczyć odpowiednie pole w formularzu. Zwróćmy uwagę na to, że wysyłka mailingów domyślnie jest wyłączona. To dobrze świadczy o polityce firmy.

 

Po kliknięciu przycisku z napisem „ZAREJESTRUJ SIĘ”, zobaczymy komunikat informujący o wysłaniu rejestracyjnego e-maila na naszą skrzynkę (patrz poniżej). Zatem musimy zalogować się do poczty elektronicznej i odczytać otrzymaną wiadomość. Jeżeli nie ma jej w skrzynce odbiorczej, to koniecznie sprawdźmy folder, do którego trafiają wiadomości uznane za spam. Razem z e-mailem otrzymamy regulamin Walutomatu w pliku pdf.

 

Po odszukaniu e-maila na naszej poczcie powinniśmy w jego treści kliknąć przycisk „Potwierdzam swój adres e-mail” lub wkleić podany adres w pasku przeglądarki (patrz poniżej).

 

 

Link umieszczony w e-mailu przeniesie nas na główną stronę Walutomatu, gdzie zobaczymy komunikat o potwierdzeniu adresu e-mailowego (patrz poniżej). Teraz powinniśmy kliknąć przycisk „ROZPOCZNIJ WERYFIKACJĘ KONTA”. Procedurę weryfikacyjną można odłożyć na później. Pamiętajmy jednak, że przed dokonaniem weryfikacji nie zlecimy żadnej wymiany.

 

W formularzu weryfikacyjnym podajemy:

  • swój status prawny (osoba fizyczna/firma),
  • imię, nazwisko,
  • obywatelstwo,
  • adres zamieszkania oraz numer PESEL.

Osoby pełniące ważne funkcje publiczne (np. posłowie), muszą zaznaczyć dodatkowe pole. Ten wymóg jest związany z przepisami, które zapobiegają „praniu brudnych pieniędzy”.

Podane informacje będzie można skorygować tylko do czasu pierwszej wymiany walut. Dlatego sprawdźmy formularz przed kliknięciem przycisku „DALEJ”.

Wszystkie podane informacje (np. personalia) muszą być zgodne z danymi, które posiadają banki prowadzące nasze konta. W przeciwnym razie, przelewy z Walutomatu mogą być odrzucane.

 

W kolejnym kroku musimy podać numer telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany SMS z kodem (patrz poniżej). Podobna wiadomość będzie potem służyła do potwierdzania niektórych operacji (np. wypłat z Walutomatu).

 

 

W dalszej kolejności podajemy kod, który został wysłany na nasz numer telefonu i za chwilę zobaczymy panel transakcyjny Walutomatu. W ten sposób kończy się etap rejestracji. Tylko z pozoru wydaje się on długotrwały. Bez problemu można go zakończyć w 5 - 10 minut.


Konfiguracja kont bankowych

Koniec procedury rejestracyjnej oznacza, że nasze konto w Walutomacie jest już aktywne. Przed rozpoczęciem wymiany trzeba jednak podać numery rachunków służących do wpłat i wypłat.

Każdy użytkownik Walutomatu musi posiadać przynajmniej jedno konto w złotym oraz jedno konto walutowe. Jeżeli zamierzamy wymieniać więcej niż jedną walutę obcą, to potrzebne będą osobne rachunki walutowe (np. w euro i dolarze).

Pamiętajmy, że wpłata środków na rachunek, którego waluta rozliczeniowa jest inna, skutkuje automatyczną wymianą po niekorzystnym kursie banku.

Zaczynasz wymianę walut w sieci? Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć >


Nasze rachunki bankowe możemy skonfigurować po kliknięciu na swoje imię widoczne w prawej - górnej części okna (patrz poniżej). Z krótkiej listy następnie wybieramy pozycję „Konta bankowe”.

 

W wyświetlonym formularzu podajemy kluczowe informacje na temat konta bankowego (waluta, numer). Możemy również ustawić pomocniczy opis rachunku oraz dodatkowy tytuł przelewu.

Ta druga opcja jest ważna dla kredytobiorców. Krajowe banki niekiedy wymagają, aby w przelewie na rachunek służący do spłaty rat, został uwzględniony np. numer umowy kredytowej.

 

Informacje dotyczące kont, zatwierdzamy kodem z otrzymanego SMS-a. Tak samo postępujemy w przypadku wszystkich dodawanych rachunków. Już na tym etapie możemy sprawdzić, czy za przelew będą pobierane jakieś dodatkowe opłaty (patrz poniżej). Na darmowe przelewy mogą liczyć klienci Walutomatu, którzy posiadają konto w jednym z wiodących banków (PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, mBank MSP i korporacje, Bank Millennium, Alior Bank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank).

 

Zakończenie konfiguracji kont oznacza, że możemy już wpłacić środki i rozpocząć swoją pierwszą wymianę.

 

 

 

Wymiana waluty w nowym Walutomacie

Właściciel nowo utworzonego konta w Walutomacie nie posiada na nim żadnych środków.

Mamy do wyboru dwie możliwości dokonania transakcji. Pierwsza opcja (wymiana przelewem) polega na automatycznej wymianie środków wysłanych z banku i natychmiastowym odesłaniu ich na konto (bez logowania do Walutomatu).

W ramach przykładu skorzystamy z pieniędzy, które niedawno zostały przekazane do portfela walutowego (opcja: wymień w portfelu). W związku z tym, przed wymianą trzeba zasilić swój portfel walutowy.

Po przejściu na stronę główną, klikamy przycisk „WPŁATA” pod symbolem waluty, którą chcemy przelać (patrz poniżej). 

 

W kolejnym oknie wybieramy walutę oraz rachunek z którego chcemy wpłacić pieniądze. Dzięki kalkulatorowi umieszczonemu na stronie możemy obliczyć, ile środków będzie potrzebnych do transakcji (z uwzględnieniem prowizji 0,2% oraz czteroprocentowej rezerwy na zmiany kursu).

Po zatwierdzeniu naszego wyboru klikamy na przycisk „GENERUJ DANE DO PRZELEWU”).

 

Wszystkie informacje podane przez Walutomat, musimy uwzględnić w przelewie wysyłanym z naszego banku. Prócz kwoty oraz numeru docelowego konta, bardzo ważny jest tytuł przelewu. Jeśli przelew do Walutomatu został już zlecony, potwierdzamy to przez kliknięcie przycisku (patrz poniżej). W odpowiedzi Walutomat poinformuje nas, ile powinna trwać wpłata.

 

Wpłata do portfela walutowego zostanie potwierdzona e-mailem oraz SMS-em. Po otrzymaniu tych wiadomości ponownie logujemy się na stronie Walutomatu (patrz poniżej).

W kalkulatorze umieszczonym na górze serwisu wybieramy walutę, którą chcemy zakupić (np. 1 euro) i klikamy przycisk „ROZPOCZNIJ WYMIANĘ”, a następnie „Wymień w portfelu”.

 

W następnym oknie możemy wybrać aktualnie najlepszy kurs wymiany lub samodzielnie określić jego poziom.

Jeżeli nasza propozycja będzie znacznie odbiegała od oczekiwań innych użytkowników, to transakcja potrwa dłużej.

W analizowanym przykładzie został wybrany najlepszy kurs rynkowy. W kolejnym, małym okienku prócz kursu transakcji poznamy szacunkowy czas jej realizacji.

Po zatwierdzeniu operacji można wylogować się z serwisu. Informacja o zakończeniu wymiany zostanie wysłana e-mailem oraz SMS-em.

 

 

Po ponownym zalogowaniu do serwisu zobaczmy zmianę stanu naszych środków oraz dodatkowe informacje (np. o naliczonej prowizji). Możemy również pobrać plik pdf. z potwierdzeniem transakcji.

 

Jeżeli chcemy wypłacić wymienione środki, to klikamy przycisk „WYPŁATA” pod podanym saldem (patrz powyżej). W kolejnym oknie wybieramy kwotę wypłaty oraz docelowe konto (patrz poniżej).

 

Po wyświetleniu potwierdzającego komunikatu dowiemy się, ile potrwa wypłata. W kolejnym kroku musimy wpisać kod z otrzymanego SMS-a. Jeśli podany ciąg cyfr będzie odpowiedni, to serwis poinformuje nas o przyjęciu zlecenia do realizacji (patrz poniżej). Po wpłacie środków na nasz rachunek bankowy znów otrzymamy potwierdzenie w SMS-ie oraz e-mailu.

 

Już po zleceniu pierwszej wymiany, każdy użytkownik Walutomatu nie będzie miał problemów z szybkim powtórzeniem tej czynności. Dodatkowe informacje na temat funkcjonalności serwisu można znaleźć w sekcji pomocy (patrz powyżej).

 

Już dziś załóż darmowe konto w Walutomacie.

Poprzednie odcinki cyklu:

 

1. Zakładamy konto w InternetowymKantorze.pl

2. Zakładamy konto w Kantorze Alior

3. Zakładamy konto w Waluty Kokos

4. Zakładamy konto we Fritz Exchange

5. Zakładamy konto w Top Kantor

6. Zakładamy konto w Lider Walut

7. Zakładamy konto w platfmie Amronet

 

 


comments powered by Disqus