Newsletter

ePortfele, portfele internetowe - szybkie płatności online

Lp. Dane serwisu Ocena  
1. Payeer
Prosty cennik, proste zasady

Payeer powstał w 2013 roku. Internet milczy na temat jakiejkolwiek wpadki tego portfela elektronicznego. Payeer Naszą analizę serwisu rozpoczniemy od sprawdzenia kosztów... więcej ›

9,3 / 10
2. Payoneer
Najlepszy do płatności w EUR, USD, GBP

Payoneer powstał w 2005 r. w Nowym Jorku. Jest własnością firmy Payoneer Inc. Firma zadbała o integrację swoich usług z wieloma liczącymi się partnerami np. AirHelp,... więcej ›

8,8 / 10
3. PayToo
Dobry serwis do płatnośći w USD

PayToo® to marka PayToo Corp. i jednocześnie portfel internetowy. Pozwala on: opłacać rachunki w ponad 12 krajach, doładowywać telefony komórkowe działające w więcej... więcej ›

7,5 / 10
4. Perfect Money
Długa tradycja, tradycjna grafika

Firma Perfect Money pobiera opłaty za przelewy wewnętrzne, wypłaty. Za to oprocentowane jest saldo rachunku. Perfect Money Sprawdźmy jak wyglądają koszty korzystania z... więcej ›

6,6 / 10
Kurencja.com porównuje najlepsze ePortfele: Payeer | Payoneer | PayToo | Perfect Money |

ePortfele (portfele online) działają w ten sposób, że pieniądze przechowywane są w serwisie online. Jest to więc bezpośrednia alternatywa dla banków, i usługa czasem zbliżona do walutowych transferów online.

ePortfele w większości przeznaczone są do płatności walutami fiat (czyli tradycyjnymi jak złoty, euro, czy dolar amerykański).

Coraz więcej wprowadza do swojej oferty również Bitcoina, czy innych kryptowalut. Mają one jednak dużo mniejszą funkcjonalność niż portfele wielowalutowe i nieco inne przeznaczenie.

ePortfele  – zasada działania

Aby dysponować wirtualną sakiewką trzeba na jej stronie internetowej założyć konto.

Następnie należy zasilić je wpłacając środki z:

1) rachunku bankowego,

2) karty kredytowej lub;

3) debetowej.

-czyli kilkoma tradycyjnymi drogami.

Co ważne podkreślenia, wpłata nie musi pochodzić od nas. Może być np. zapłatą przez znajomego, kogoś z rodziny za nasz zakup, wykonaną usługę.

Wady i zalety portfeli internetowych

Na rynku, od jakiegoś już czasu, istnieją zarówno banki jak i portfele internetowe. Obie grupy mają się dobrze. Wynika to stąd, że każda świadczy usługi, które mają inne cechy i nadają się świetnie do zastosowań odmiennych.

Bezpieczeństwo ePortfeli

Płatności kojarzą się z zakupami (Allegro, Empik, eBay, AliExpress itd.). Jeżeli znamy sprzedającego, prawdopodobieństwo oszustwa zmniejsza się radykalnie. Gdy zamawiamy nie usługę, a towar – pozostaje jeszcze niewiadomą przewoźnik. Czy będzie on przesyłkę będzie traktował z należytą starannością?

Banki przy płatnościach kartami oferują usługę ubezpieczenia transakcji. Jak w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa kupujących sprawdzają się portfele internetowe?

Transakcje

Portfele internetowe, aczkolwiek wizualnie przypominają witryny do obsługi kart kredytowych instytucjami bankowymi nie są. W związku z tym nie często oferują ochronę kupujących w postaci chargeback.

Poziom wsparcia płacącego za pośrednictwem elektronicznego pugilaresu, w razie sporu ze sprzedającym, zależy od firmy. Najbardziej zaawansowane procedury ma PayPal. Nie otrzymaliśmy zamówionego przedmiotu, lub był on rażąco niezgodny z opisem – mamy prawo do wszczęcia sporu. W razie pomyślnego rozstrzygnięcia, PayPal zwraca środki. Ale np. serwis Skrill gwarantuje jedynie enigmatycznie brzmiące bezpieczeństwo transakcji. Nie bierze natomiast odpowiedzialności za jej skutki.

Finanse

Mimo wszystko, ePortfel elektroniczny jest bezpieczniejszy od płatności kartą z dwóch powodów:

  • jeżeli nie powiążemy karty z elektroniczną sakiewką to zapłacić możemy tylko tyle, ile pieniędzy znajduje się w sakiewce. Zabezpieczenie działa przed: właścicielem zakupoholikiem i nieuczciwym sprzedawcą. Są to karty przedpłacone (podkreślamy, o ile nie zostaną powiązane z kartą bankową), znane doskonale np. z telefonii komórkowej, czy kart walutowych
  • w niektórych krajach banki wdrażają procedury ustawy antyhazardowej i blokują przelewy. Od 1 kwietnia 2017 roku będąc na terenie Polski można uczestniczyć w grach hazardowych w internecie tylko gdy ich organizatorem jest podmiot, który uzyska zezwolenie władz. KNF ocenił, że jeżeli bank umożliwia przelew bezpośredni i płatność kartą, to uczestniczy w takiej grze. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego opracowuje listę stron zakazanych. Sprawa jest dosyć poważna, bo dostawca usług płatniczych czy przedsiębiorca telekomunikacyjny nie wykonujący obowiązków nałożonych ustawą zagrożony jest karą w wysokości do 250 tys. zł. Część ograniczeń można ominąć wnosząc opłaty przez międzynarodowe portfele elektroniczne.
Namawianie do naruszania prawa?

Co ma począć zawodnik grający w brydża? Aby obserwować grę konkurentów ma jeździć osobiście po całym świecie? Ma to robić w epoce Internetu? Jego konkurenci z innych krajów utrudnień takowych mogą nie mieć. Gdzie tu są równe szanse?

Co ma zrobić hodowca koni? Nie obstawia wyścigów. Serwis z wynikami światowych gonitw jest mu niezbędny. Jest jedynym miejscem, gdzie można porównywać osiągnięcia rumaków.

Blokowanie usług jest uniemożliwieniem dostępu do informacji osobom, dla których do wykonywania zawodu, płacenia podatków w Polsce jest on niezbędny.

Podkreślamy, że zgodnie z ustawą udział w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym jest zagrożony dotkliwą karą pieniężną albo karą pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Przyglądanie się karalne nie jest.

Wygoda korzystania z ePorfeli

Czy Ciebie lub Twoich znajomych doprowadza do białej gorączki zrobienie bankowego przelewu przez Internet? Logowanie na konto… wpisanie numeru rachunku odbiorcy przelewu… uzupełnienie pól informujących komu i za co płacimy.. wpisanie kwoty przelewu… wysłanie zlecenia… odebranie SMS-a… wpisanie kodu z SMS-a… ponowne wysłanie zlecenia… Czasami trwa to dłużej niż samo wybranie towaru w sklepie internetowym.

A jak działa portfel elektroniczny? Jeżeli odbiorca płatności obsługuje go, zlecenie płatności sprowadza się do wybrania wirtualnej portmonetki jako sposobu zapłaty. Potem następuje logowanie przy użyciu adresu e-mail oraz hasła i… płatność zakończona.

Koszty portfeli elektronicznych

Utworzenie portfela elektronicznego jest darmowe. Przed jego wyborem wybierz ten, który jest najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb (po to jest ten dział;)).

Niektóre firmy za zarejestrowanie się i brak aktywności przez np. przez trzy miesiące pobierają opłatę… Na szczęście nie ma to nic wspólnego z wymuszeniami rozbójniczymi. Takie są warunki korzystania. Najpierw jest, najczęściej, 14-to dniowy okres próbny. Zamknąć konto można w dowolnej chwili. Trzeba tylko wysłać e-mail do obsługi serwisu.

ePortfele – Ty nie płacisz, bo płaci sprzedawca

Podobnie jak ma się to w przypadku kart płatniczych za transakcje płacą sprzedawcy.

Jeśli rachunki nadawcy i odbiorcy przelewu prowadzone są w różnych walutach nie musimy się tym martwić. Przewalutowaniem zajmie się portfel elektroniczny. Jest to usługa, a za wykonanie usługi trzeba płacić. Zazwyczaj jest to kilka procent od kwoty zakupu.

Z powodów, o których już pisaliśmy , uczulamy na ewentualne skutki powiązania karty kredytowej lub debetowej z portfelem elektronicznym. W przypadku jednego z operatorów portfeli opłata za jej obciążenie wynosi 2,9% wartości transakcji + 0,80 PLN dla zakupów krajowych, oraz 5,99% + 1,35 PLN przy zakupach zagranicznych. Lepiej przelać tyle pieniędzy ile akurat chcemy przeznaczyć na zakupy.

Innymi słowy – portfel elektroniczny jest narzędziem. Umiejętnie wykorzystywany daje korzyści. Opieranie się na wyobrażeniach, stosowanie analogii z kontem bankowym jest powodem wielu rozczarowań, które znajdują swój finał w wpisach na forach internetowych.

Konto? Karta? ePortfele!

Usługi płatnicze podlegają ewolucji. Portfele internetowe były odpowiedzią na potrzebę. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Każde ma inną grupę użytkowników, których oczekiwania zaspokaja.

Zanim przejdziesz do zapoznania się z cechami poszczególnych portfeli – dowiedz się kiedy korzystać z nich, a kiedy z konta bankowego lub karty.

Cecha ePortfele Konto bankowe (zwykłe i transfery walutowe)
Karta kredytowa
Szybkość transakcji Bardzo duża Kilkanaście do kilkudziesięciu godzin Bardzo duża
Gwarancja funduszu bankowego dla wkładów Brak Jest Jest dla operacji w postaci chargeback
Rozliczenia pomiędzy osobami fizycznymi Tak Tak Nie
Pozostawianie śladów przelewów na kontach bankowych Nie Tak Tak
Konieczność pamiętania loginu do strony WWW Nie Tak Tak
Bezpieczeństwo Słabe. Loginem jest e-mail Dobre. Loginem jest skomplikowany kod Dobre. Loginem jest skomplikowany kod
Dostępność z każdego urządzenia z dostępem do Internetu Dobra Dobra, ale tylko banki elektroniczne Dobra, ale tylko niektóre karty
Usługa chargeback Nie wszystkie portfele Nie Tak

Obszary zastosowań ePorfeli

Z powyższego zestawienia wynika, że portfele internetowe sprawdzają się przy płatnościach:

  • tanich,
  • szybkich,
  • niewielkich,
  • poufnych.

Uwaga! Istnieje, aczkolwiek znikome, prawdopodobieństwo bankructwa firmy będącej właścicielem serwisu. W takim przypadku środki mogą przepaść lub być objęte gwarancją zwroty np. do kwoty 1000 EUR.

comments powered by Disqus