Z roku na rok kantory internetowe oraz platformy wymiany walut stają się coraz bardziej popularne. Mimo tego wielu internautów jeszcze nie kupowało waluty w sieci. Internetowa wymiana walut z pewnością nie jest trudna ani kłopotliwa. Tym niemniej, przyszli klienci e-kantorów i platform wymiany walut, powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
1. Rachunek walutowy, czyli pierwszy krok do wymiany w sieci
Osoby rozpoczynajÄ…ce internetowÄ… wymianÄ™ walut zwykle posiadajÄ… rachunek oszczÄ™dnoÅ›ciowo - rozliczeniowy (tzw. ROR) w zÅ‚otym. Takie konto jest potrzebne każdemu użytkownikowi kantorów internetowych i platform wymiany walut.
Prócz tego trzeba otworzyć przynajmniej jeden rachunek prowadzony w walucie obcej. Bez konta walutowego, wymiana po prostu siÄ™ nie uda.
W tym kontekÅ›cie warto przypomnieć, że bank automatycznie przelicza wpÅ‚aconÄ… walutÄ™ na jednostkÄ™, w której jest prowadzone konto. Zatem wpÅ‚ata euro na „zÅ‚otówkowy” ROR bÄ™dzie skutkowaÅ‚a przewalutowaniem (z EUR na PLN). Taka wymiana na zÅ‚ote niestety jest wykonywana przy zastosowaniu niekorzystnego kursu banku.
Osoba planujÄ…ca sprzedaż lub zakup kilku walut, bÄ™dzie musiaÅ‚a otworzyć wiÄ™cej niż jeden rachunek walutowy. Jest to konieczne, ponieważ automatyczne przewalutowanie dotyczy również dwóch walut obcych. Przykre skutki takiej operacji odczuje np. klient banku wpÅ‚acajÄ…cy 1000 euro na konto prowadzone w dolarze amerykaÅ„skim.
PAMIĘTAJ: Do automatycznego przewalutowania dochodzi zawsze, gdy waluta wpÅ‚acanych Å›rodków nie zgadza siÄ™ z walutÄ… rozliczeniowÄ… konta.
WiÄ™kszość krajowych banków oferuje rachunki walutowe. Warunki prowadzenia takich rachunków sÄ… jednak bardzo zróżnicowane.
2. Kantor internetowy czy platforma wymiany walut
Wszystkie serwisy prowadzące wymianę walut w sieci, bywają nazywane kantorami internetowymi lub e-kantorami. Takie nazewnictwo nie jest do końca poprawne.
Orócz portali sprzedajÄ…cych i kupujÄ…cych walutÄ™ (np. InternetowyKantor, LiderWalut), dziaÅ‚a też kilka platform wymiany walut pomiÄ™dzy użytkownikami.
Do tej grupy zalicza siÄ™ m.in. Walutomat, Amronet, TOPKantor oraz Waluty Kokos. Wymienione serwisy, w przeciwieÅ„stwie do tradycyjnych oraz internetowych kantorów nie zarabiajÄ… na spreadzie, czyli różnicy miÄ™dzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Platformy wymiany walut jedynie poÅ›redniczÄ… w transakcjach wykonywanych przez swoich użytkowników.
Za tę usługę oraz zabezpieczenie wymiany, pobierana jest prowizja (np. 0,2%. W przypadku prowizji wynoszącej 0,2% wartości transakcji, każda osoba sprzedająca lub kupująca 1000 jednostek danej waluty (np. 1000 USD), będzie musiała przekazać platformie dwie jednostki (np. 2 USD).
PAMIĘTAJ: Platforma wymiany walut tylko pośredniczy w transakcjach między użytkownikami, podczas gdy e-kantor sprzedaje i kupuje walutę.
Mimo odmiennego sposobu dziaÅ‚ania e-kantorów oraz platform wymiany walut, kursy w tych serwisach można dość Å‚atwo porównać. W przypadku stawek proponowanych przez platformy walutowe, konieczne jest uwzglÄ™dnienie prowizji (takie kursy z wliczonÄ… prowizjÄ… sÄ… już domyÅ›lnie prezentowane w porównywarce Kurencja.com. Każdy internauta może jednak wyÅ‚Ä…czyć opcjÄ™ urealniania kursów).
3. Wysokość kursów to nie jedyne kryterium wyboru
Internauci rozpoczynajÄ…cy wymianÄ™ walut w sieci, zwracajÄ… najwiÄ™kszÄ… uwagÄ™ na kursy. Kursowe kryterium oczywiÅ›cie jest bardzo ważne, ale nie można ograniczać porównania e-kantorów i platform wymiany walut jedynie do oferowanych stawek. ÅšwiadczÄ… o tym poniższe przykÅ‚ady.
Przykład 1
Internauta wykonaÅ‚ swojÄ… pierwszÄ… wymianÄ™ walut w sieci za poÅ›rednictwem kantoru A. Wspomniany kantor sprzedaje euro za 4,2300 zÅ‚ i oferuje bezpÅ‚atny przelew Å›rodków do banku, w którym klient posiada swoje konto walutowe. Dlatego Å‚Ä…czny koszt zakupu 1000 euro wyniósÅ‚ 4230 zÅ‚. Waluta znalazÅ‚a siÄ™ na koncie klienta jeszcze tego samego dnia.
Przykład 2
Internauta wykonaÅ‚ swojÄ… pierwszÄ… wymianÄ™ walut w sieci za poÅ›rednictwem kantoru B. Wspomniany kantor sprzedaje euro za 4,2290 zÅ‚, ale nie oferuje bezpÅ‚atnej wysyÅ‚ki Å›rodków do banku, w którym klient posiada swoje konto walutowe. Taki przelew zwrotny kosztuje 10 zÅ‚. W rezultacie Å‚Ä…czny koszt nabycia 1000 euro to 4239 zÅ‚. Po uwzglÄ™dnieniu opÅ‚aty za przelew, faktyczny koszt zakupu 1 euro wyniósÅ‚ 4,239 zÅ‚ i byÅ‚ o 0,21% wyższy od stawki oferowanej przez kantor A. Dodatkowym problemem okazaÅ‚a siÄ™ konieczność oczekiwania na przelew przez dwa dni.
Zaprezentowane przykÅ‚ady wymiany w dwóch e-kantorach potwierdzajÄ…, że koszt przelewu walutowego może mieć duży wpÅ‚yw na atrakcyjność oferty. OpÅ‚ata za przesÅ‚anie waluty (np. 8 zÅ‚ - 10 zÅ‚) jest szczególnie istotna przy transakcjach o niewielkiej wartoÅ›ci.
WiodÄ…ce kantory internetowe i platformy wymiany walut, posiadajÄ… wÅ‚asne konta w kilkunastu najwiÄ™kszych bankach. DziÄ™ki takiemu rozwiÄ…zaniu, wiÄ™kszość klientów może liczyć na darmowe przelewy walutowe, a operacje sÄ… ksiÄ™gowane bardzo szybko (nawet w 15 minut).
KorzystajÄ…c z porównywarki Kurencja.com możesz zauważyć, że nad tabelÄ… kursowÄ… jest pole wyboru banku – jednym klikniÄ™ciem możesz przefiltrować tylko te kantory i platformy, które majÄ… konto w twoim banku.
PAMIĘTAJ: Jeśli e-kantor nie ma konta rozliczeniowego w tym samym banku co klient, to przelew walutowy prawdopodobnie będzie płatny i potrwa nawet 2 - 3 dni.
Prócz poziomu kursów oraz kosztów zwiÄ…zanych z przelewami, osoba wybierajÄ…ca swój pierwszy e-kantor powinna sprawdzić również inne kwestie. Warto zwrócić uwagÄ™ na opinie wczeÅ›niejszych użytkowników oraz wysokość kapitaÅ‚u zakÅ‚adowego spóÅ‚ki.
Nie wiesz jak zaÅ‚ożyć konto w jedynym z najpopularniejszych kantorów, czy platformie? Skorzystaj z naszych przewodników:
1. Zakładamy konto w Walutomacie
2. Zakładamy konto w InternetowymKantorze.pl
3. Zakładamy konto w Kantorze Alior
4. Zakładamy konto w Waluty Kokos
5. Zakładamy konto we Fritz Exchange
6. Zakładamy konto w Top Kantor
7. Zakładamy konto w Lider Walut
8. Zakładamy konto w platfmie Amronet
comments powered by Disqus