Newsletter

Cykl: Zakładamy konto w kantorze internetowym - Część I. Walutomat

Rozpoczynamy cykl artykułów nt jak założyć konta w poszczególnych kantorach i platformach internetowych. Poza celem instruktażowym chcemy też zanalizować serwisy internetowe pod względem ich użyteczności i funkcji - plusów i minusów z punktu widzenia klientów. Zaczynamy od największych, na początek bierzemy na tapetę Walutomat.pl. Kolejne serwisy będą się pojawiać sukcesywnie.

 

Walutomat - krótkie wprowadzenie

Walutomat jest najdłużej działającym w Polsce operatorem wymiany walut online. Serwis rozpoczął świadczenie usług w internecie w listopadzie 2009 r. czyli przeszło cztery lata temu.

Walutomat jest czystą społecznościową platformą wymiany walut on-line, tzn. użytkownicy mogą wymieniać waluty jedynie między sobą. Operator nie ma też żadnych fizycznych placówek.

Według naszego ostatniego rankingu Walutomat jest największym polskim operatorem wymiany walut online, a wraz z Internetowym Kantorem, z którym dokonał fuzji w 2013 r., tworzą grupę podmiotów skupiających w ramach spółki Currency One SA znaczną część całego polskiego rynku internetowej wymiany walut.

Walutomat - test

Celem naszego testu jest założenie konta w Walutomacie. Dokonany też przykładowej wymiany środków potrzebnych na ratę kredytu we frankach szwajcarskich. Konkretnie będziemy potrzebować 850 CHF po wymianie. Uwaga, najlepiej wcześniej przygotować: numery rachunków, z których będziemy korzystać (złotowych, walutowych), i dane firmy jeśli zakładamy dla niej rachunek. Zatem do dzieła.

 

Zakładamy konto w Walutomacie

Gdy skorzystamy z linku na stronie porównywarki Kurencja (przycisk Załóż konto w tabeli na stronie głownej porównyarki) otwiera się prosta stronka:

 

Po wpisaniu loginu, hasła oraz nr telefonu komórkowego oraz zaakceptowaniu regulaminu i kliknięciu w Dokończ rejestrację teraz na wyskakującej po chwili planszy przechodzimy do następnego ekranu, który wygląda tak:

 

W formatce rejesracyjnej musimy wpisać imię, nazwisko, ulicę i nr lokalu, miasto i kod pocztowy. Po wypełnieniu formatki i wpisaniu kodu, jaki otrzymaliśmy SMSem (na potwierdzenie, że nr komórki należy do nas) przechodzimy do swojego panelu klienta w Walutomacie. Każdy z użytkowników powinien się szybko z nim oswoić – panel platformy jest jasny, czytelny i całkiem intuicyjny.

 

Operacje na koncie

Przedstawiamy działania na koncie w Walutomacie w kolejności, jaką zalecamy dla sprawnego korzystania z usług platformy:

 1. Definiujemy konta bankowe

  Rachunki bankowe, z jakich będziemy przelewać do i z Walutomatu należy zdefiniować wcześniej. Operacji dokonujemy klikając w Konta bankowe w sekcji Moje dane lewego menu.

  Ważne! Dane dodawanych rachunków i dane konta w Walutomacie muszą być zbieżne. Tzn. Walutomat nie przeleje wymienionych środków na konto bankowe, którego właścicielem/współwłaścicielem nie jest właściciel konta w Walutomacie.

 2. Wpłacamy pieniądze

  Wpłata pieniędzy na rachunek poprzedza co do zasady dokonanie zlecenia wymiany (istnieje też inny tryb, ale o tym dalej). Aby przelać do Walutomatu środki, które posłużą nam do wymiany klikamy w link Wpłata w sekcji Operacje w lewym menu, w wyniku czego otwiera się strona z wyborem waluty i rachunku, z którego będziemy wpłacać środki:

  W naszym przykładzie przelewamy złotówki z konta w mBanku (Multibank). Walutomat posiada rachunek w mBanku i otrzymujemy planszę z precyzyjnymi danymi planowanego przelewu:

  Tutaj się kończy część operacji po stronie Walutomatu, aby przelać pieniądze na rachunek platformy musimy się zalogować do naszego konta w mBanku i dokonać przelewu zgodnie z danymi z planszy. Obok niej, w prawym menu pojawia się informacja, że nasza płatność zostanie zaksięgowana do 1 godziny (do 12.30). Równą godzinę trwa to rzeczywistoście w naszym przypadku.

 3. Składamy zlecenie wymiany

  a) tryb typowy

  Kiedy już nasz przelew dotrze do Walutomatu (środki widać w panelu, jednocześnie dostajemy też potwierdzenie SMSem), możemy złożyć zlecenie wymiany walut.

  W sekcji Operacje lewego menu wybieramy Zlecenie wymiany i pojawia się plansza:

  W naszym przykładzie wymieniamy PLN (sprzedajemy) na CHF (kupujemy). Aktualne oferty sprzedaży CHF w Walutomacie widzimy pod formatką zlecenia wymiany.

  Sama formatka jest dosyć intuicyjna, ale trzeba powiedzieć o paru rzeczach. Jeżeli potrzebujemy konkretnej sumy środków po wymianie (my 850 CHF), musimy pamiętać, że od wymienionych środków (docelowej waluty) zostaną odjęte:

  -prowizja (0,2% transakcji) oraz;

  - kwota przelewu jeśli po wymianie przelewamy na rachunek w banku, w którym konta nie ma Walutomat.

  Innymi słowy: aby nie zabrakło nam waluty suma do wymiany musi być nieco większa niż ta, którą potrzebujemy dostać na rachunku docelowym. Za to możemy wymienić wszystkie środki w pierwszej walucie (PLN), bo nie będziemy ich potrzebować później (ani na prowizję, ani na przelew).

  b) tryb „Wymiana przelewem”

  Opisany wyżej tryb możemy określić „typowym”, ale Walutomat posiada też bardzo ciekawą funkcjonalność pt: „Wymiana przelewem”. Polega ona na tym, że możemy parametry zlecenia zdefiniować już w przelewie do Walutomatu. Tym samym po otrzymaniu przelewu przez Walutomat zlecenie zostanie wypełnione, zrealizowane, a pieniądze wrócą na zdefiniowany przez nas rachunek.

  Wszystko z góry zaplanowane, dokonuje się automatycznie i bez potrzeby śledzenia zleceń.

  Opcja ta jest idealna jeśli ktoś chce przeprowadzić całą operację, a musi szybko wyjechać, czy nie będzie miał później dostępu do internetu. 

  Oczywiście dla klientów, którzy chcą na bieżąco śledzić losy zlecenia, reagować na zmiany tendencji rynkowych, czy nie wiedzą, gdzie przelać środki z powrotem lepsza będzie pierwsza, bardziej tradycyjna metoda zlecania.

 4. Wypłacamy środki po wymianie

  Nasze środki po wymianie są widoczne w panelu klienta (o ile nie wróciły automatycznie w ramach Wymiany przelewem). Możemy je przelać zwrotnie na nasz rachunek. W tym celu wybieramy zakładkę Wypłata w sekcji Operacje w lewym menu (formatka będzie rozwinięta o ile posiadamy jakiekolwiek środki na koncie).

  Przelew kosztuje od 0 zł (10 banków w których Walutomat posiada rachunki, oraz wszystkie przelewy w PLN), poprzez 4 zł (przelewy EUR do banków, gdzie platforma nie ma rachunku), bądź 5 zł (przelewy walutowe do grupy mBanku), aż do maksymalnie 9 zł (przelewy w USD, GBP, CHF do banków, gdzie Walutomat nie ma kont). Podane w zł koszty przelewów są pobierane w walucie podlegającej przelewowi i jak to opisano wyżej zmniejszają kwotę, która trafia w walucie na rachunek docelowy.

  Czas przelewu zwrotnego w ramach tego samego banku mieści się w kilkudziesięciu minutach, max. kilku godzinach. W przypadku przelewów do banków zewnętrznych jest to 1-2 dni. Musimy to brać pod uwagę, jeżeli potrzebujemy środków z powrotem na określoną datę.

 

Używanie Walutomatu - podsumowanie

Panel klienta w Walutomacie jest intuicyjny i czytelny, ale oczywiście samo korzystanie z narzędzia wymaga pewnego oswojenia. Nie powinno to zająć zbyt wiele czasu, szczególnie komuś, kto już korzystał z wymiany walut on-line.

Po tym krótkim okresie wprowadzenia użytkownik może już w pełni korzystać z plusów tej platformy, do których niewątpliwie należą dobre kursy, które wynikają z największej liczby użytkowników i tym samym zleceń. Z dobrymi kursami wiąże się także krótki czas oczekiwania na realizację zlecenia.

Dużym plusem Walutomatu jest czytelna i wyczerpująca pomoc na stronach serwisu, komunikaty e-mail i SMS, oraz dobry support klienta.

Ewentualne niedogodności wiążą się z małą liczbą oferowanych walut (cztery podstawowe, inna sprawa, że pokrywające niemal cały obrót walutowy w Polsce), jak też nie za duża liczba posiadanych rachunków w bankach w porównaniu z innymi operatorami. Przy czym, klient będzie raczej narzekał tutaj na czas realizacji przelewu niż koszt przelewu do banków zewnętrznych, który nie przekracza w Walutomacie 9 zł.

Podsumowując, Walutomat.pl wydaje się bardzo dobrą opcją dla kogoś, kto dokonuje dużych, częstych operacji walutowych w obrębie podstawowych walut (kredytobiorcy, firmy), najlepiej jeśli też posiada on rachunki w tych samych walutach co platforma.

 Zachęcamy do założenia konta w Walutomacie (jak u każdego innego operatora), to nic nie kosztuje a można samodzielnie sprawdzić, czy oferowane kursy, funkcje i sposób działania nam odpowiadają. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami o  Walutomacie na naszym forum oraz do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

 


comments powered by Disqus