Pluskantor - przelewy międzynarodowe - Walutowe transfery pieniężne
Pluskantor - przelewy międzynarodowe
Wyniki analiz Kurencja.com wskazują, że PlusKantor.pl należy do serwisów wymiany walut z najniższym spreadem, czyli różnicą pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Opisywana sytuacja oczywiście wzbudza spore zainteresowanie osób poszukujących atrakcyjnych stawek kursowych. Tacy internauci często pytają, czy warunki przelewów oferowane przez Plus Kantor są równie atrakcyjne jak kursy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się usługa przelewów zagranicznych, która jest oferowana przez wspomniany serwis. Warto wiedzieć, że oferta Plus Kantoru może stanowić ciekawą alternatywę dla firm specjalizujących się w przelewach walutowych. Właśnie dlatego postanowiliśmy dokładnie opisać zasady wykonywania przelewów z portalu PlusKantor.pl. Najpierw zamierzamy jednak przypomnieć podstawowe informacje o zasadach działania Plus Kantoru. Wydaje się to uzasadnione, bo przed wykonaniem przelewu trzeba najpierw wymienić walutę.
Zasady działania PlusKantor.pl są proste i przejrzyste
Na krajowym rynku coraz większe zainteresowanie wzbudzają giełdowe platformy wymiany walut. Nie wszystkie osoby zamierzające zakupić lub sprzedać walutę online, chcą jednak korzystać z takich społecznościowych serwisów. Wielu internautów preferuje bowiem tradycyjny model kantorowy, z którym oswoili się podczas korzystania z kantorów stacjonarnych. Takie osoby ceniące proste rozwiązania, nie zamierzają się targować i proponować własnych kursów wymiany. Warto zwrócić uwagę, że model kantorowy bywa lepszy w przypadku dużych zleceń. Pozwala on bowiem na wymianę sporej sumy po jednym kursie. Podczas społecznościowej wymiany dużej sumy może natomiast dojść do sytuacji, w której trzeba będzie połączyć kilka przeciwstawnych zleceń innych użytkowników giełdy. Czasem klient giełdy online musi nawet poczekać na pojawienie się kontrahenta składającego odpowiednio duże i przeciwstawne zlecenie o dobrym kursie. Z takimi problemami nie mają do czynienia klienci Plus Kantoru. Wspomniany portal działa na podstawie bardzo prostej tabeli kursów i podobnie jak inne kantory zarabia na spreadzie, czyli różnicy kursu kupna i sprzedaży.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis Plus Kantor działa na takich samych zasadach jak tradycyjne kantory stacjonarne. Klient wspomnianego portalu, może się łatwo zorientować w prostej tabeli kursowej.
Trzeba wspomnieć, że dzięki tradycyjnym zasadom swojego działania, portal PlusKantor.pl dobrze uzupełnia portfolio firmy Payholding sp. z o.o. (dawniej Amronet sp. z o.o.). Wspomniana wrocławska spółka, prowadzi również dwa inne serwisy wymiany walut. Mowa o Amronet łączącym pewne cechy giełdy walutowej oraz e-kantoru i tradycyjnej giełdzie społecznościowej GieldaWalut. Jak widać, operator Plus Kantoru może się pochwalić sporym doświadczeniem na rynku wymiany walut online. W tym kontekście warto wspomnieć, że Amronet działa już od 2012 r. Spółka Payholding na tle konkurentów wyróżnia się też wysoką wartością kapitału zakładowego (700 000 zł). Tak duży kapitał zwiększa finansowe bezpieczeństwo wymiany walut.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Portal Plus Kantor jest prowadzony przez wrocławską spółkę Payholding. Ta doświadczona na rynku wymiany walut firma, posiada również dwa inne serwisy – Amronet.pl/Amronet.eu oraz GieldaWalut.com. Wspomniane portale działają na nieco innych zasadach niż PlusKantor.pl.
Dowiedz się więcej o zasadach działania serwisu Amronet.pl >
Zobacz nasz opis korzystania z portalu GieldaWalut.com >
Ciekawe promocje są wspólną cechą wszystkich serwisów prowadzonych przez spółkę Payholding. Klienci PlusKantor.pl również mogą liczyć na promocyjne oferty. W czasie przygotowywania tego artykułu (początek kwietnia 2018 r.), opisywany e-kantor proponował bonus dla nowych klientów polegający na możliwości pierwszej wymiany 5000 jednostek waluty (np. 5000 dolarów amerykańskich lub euro) po światowym kursie międzybankowym. Taki kurs stosowany przez banki we wzajemnych rozliczeniach, jest znacznie bardziej atrakcyjny od stawek, które zwykle e-kantory proponują swoim klientom.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Klienci Plus Kantoru mogą uczestniczyć w różnych akcjach promocyjnych. O takich ciekawych ofertach, regularnie informujemy na naszym serwisie.
Na PlusKantor.pl wymienimy pięć walut z niskim spreadem
Tak jak już pisaliśmy, zasady wymiany walut na PlusKantor.pl są łatwe do zrozumienia dla każdej osoby, która miała do czynienia z kantorem stacjonarnym. Pod względem ogólnego sposobu funkcjonowania, Plus Kantor nie różni się od takich ważnych konkurentów jak na przykład InternetowyKantor.pl lub Kantor.pl. Opisywany przez nas serwis ma jednak kilka cech, które skutecznie wyróżniają go z całej rzeszy kantorów internetowych. Pierwszą taką cechą jest obsługa rubla rosyjskiego oprócz czterech głównych walut (dolara amerykańskiego, euro, funta brytyjskiego oraz franka szwajcarskiego). Obecność rubla na liście walut akceptowanych przez PlusKantor.pl, wydaje się ważna między innymi dla Polaków wyjeżdzających do Rosji albo polskich przedsiębiorców, którzy mają kontrahentów na dużym rosyjskim rynku. Warto również zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie serwisy wymiany walut oferują transakcje dotyczące rubla rosyjskiego. Co drugi taki serwis analizowany przez Kurencja.com, nie akceptuje rosyjskiej waluty. Wysokie spready w parze walutowej RUB/PLN są jeszcze gorszą wiadomością dla wielu internautów potrzebujących rubla. Obydwa wymienione problemy, na szczęście nie dotyczą użytkowników Plus Kantoru.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis PlusKantor.pl oferuje wymianę rubli rosyjskich, co samo w sobie jest sporym atutem. Tylko połowa portali wymiany walut online aktualnie obsługuje walutę, która jest potrzebna m.in. polskim firmom eksportującym towary do Rosji.
Zobacz, jakie są aktualne notowania rubla rosyjskiego w stosunku do złotego >
Dowiedz się więcej o rosyjskiej gospodarce i specyfice rubla >
Do wymiany rubla i pozostałych walut za pośrednictwem Plus Kantoru, na pewno zachęca niski spread, czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Niski spread sygnalizuje, że właściciel kantoru internetowego lub stacjonarnego, przygotował warunki korzystne dla klientów i zadowala się niską marżą dotyczącą pojedynczej wymiany.
Dane Kurencja.com wskazują, że w przypadku Plus Kantoru możemy mówić o niskim poziomie marż. Według danych z 1 kwietnia 2018 roku, wspomniane marże dotyczące poszczególnych walut obcych wyniosły:
- euro (EUR) – marża Plus Kantoru 0,22% przy rynkowej średniej na poziomie 0,71% (wynik z 32 serwisów wymiany walut online)
- dolar amerykański (USD) – marża Plus Kantoru 0,24% przy rynkowej średniej na poziomie 0,89% (wynik z 32 serwisów wymiany walut online)
- funt brytyjski (GBP) – marża Plus Kantoru 0,24% przy rynkowej średniej na poziomie 1,00% (wynik z 32 serwisów wymiany walut online)
- frank szwajcarski (CHF) – marża Plus Kantoru 0,29% przy rynkowej średniej na poziomie 0,86% (wynik z 32 serwisów wymiany walut online)
- rubel rosyjski (RUB) – marża Plus Kantoru 0,17% przy rynkowej średniej na poziomie 8,02% (wynik z 17 serwisów wymiany walut online)
W każdym z powyższych przypadków mamy do czynienia z bardzo dużą różnicą na korzyść Plus Kantoru (względem średnich warunków rynkowych). Spread oferowany przez Plus Kantor jest najbardziej korzystny w stosunku do „rublowej” oferty innych e-kantorów. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją serwisy wymieniające rubla online ze spreadem wynoszącym nawet kilkanaście procent. Taka marża kursowa jest oczywiście nieakceptowalna dla prawie wszystkich klientów. W Plus Kantorze wymienią oni rosyjską walutę ze spreadem wynoszącym około 0,2%.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Plus Kantor należy do serwisów stosujących najniższy spread kursowy. Marża walutowa PlusKantor.pl dotycząca EUR i USD jest ponad trzy razy lepsza od rynkowej średniej. W przypadku rubla rosyjskiego, mamy do czynienia z prawie pięćdziesięciokrotną różnicą (sic!) na korzyść opisywanego e-kantoru.
Sprawdź, jakie są aktualne notowania walut w największych kantorach internetowych >
Przelew walutowy z Plus Kantoru będzie łatwy i szybki
Po korzystnej wymianie jednej z pięciu dostępnych walut, klient Plus Kantoru może przystąpić do wypłaty środków. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymienione pieniądze poczekały na wysyłkę. Takie rozwiązanie wydaje się uzasadnione jeśli klient PlusKantor.pl kupił potrzebną walutę z wyprzedzeniem i nie posiada konta bankowego, na którym można by ją przechowywać. Kwestia braku odpowiedniego konta może być szczególnie ważna w przypadku rubla rosyjskiego. Krajowe banki nie mają bowiem dobrej oferty rachunków dla osób i firm rozliczających się w tej walucie.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Bez żadnych opłat, wymienioną walutę można bezterminowo przechowywać na swoim wewnętrznym koncie z PlusKantor.pl. Warto pamiętać, że rejestracja i prowadzenie konta klienta w Plus Kantorze, również nie generuje żadnych opłat.
W ramach naszego przykładu zakładamy, że klient PlusKantor.pl chce wykonać przelew walutowy i wypłacić niewielką kwotę wyrażoną w euro. Taka suma jest widoczna od razu po zalogowaniu do systemu transakcyjnego Plus Kantoru. Na stronie domowej opisywanego e-kantoru pojawiają się również linki do historii operacji dotyczącej każdej z wymienianych walut (patrz poniższa grafika).
Wypłatę kwoty wyrażonej w euro (oraz każdej innej walucie), można zainicjować po przejściu do pozycji „Mój PlusKantor” w głównym menu i zakładki „Wypłaty”. W formularzu widocznym na poniższej grafice, klient wybiera walutę wypłaty oraz wysokość wypłacanej sumy. Warto zwrócić uwagę, że system Plus Kantoru samodzielnie dobiera konta do wypłaty danej waluty (na podstawie informacji wcześniej podanych przez użytkownika w sekcji „Moje dane i Konta bankowe”). Taki system zapobiega przewalutowaniu po niekorzystnym kursie banku, które ma miejsce w przypadku wpłaty na konto prowadzone w innej walucie.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient Plus Kantoru nie może przez pomyłkę wypłacić środków na konto, które oznaczył jako prowadzone w innej walucie. Taki system zapobiega stratom związanym z przymusowym przewalutowaniem pieniędzy przez bank.
Warto również omówić dwie dodatkowe opcje widoczne na poniższej grafice. Chodzi o możliwość podania dodatkowego tytułu przelewu, który czasem jest wymagany przez adresata (np. bank przyjmujący wpłatę z tytułu raty kredytu walutowego). Inna ciekawa opcja polega na możliwości wysłania przelewu ekspresowego posiadającego bardzo krótki termin realizacji. O takich szybkich transferach walutowych oraz ich kosztach, napiszemy w dalszej części naszego opracowania.
Po ustawieniu wszystkich parametrów przelewu w formularzu widocznym na poniższej grafice, klient Plus Kantoru musi kliknąć przycisk „Wypłać pieniądze”.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient Plus Kantoru może wybrać dodatkowy tytuł przelewu oraz znacznie krótszy czas realizacji transakcji. W przypadku tej drugiej opcji, oczywiście trzeba się liczyć ze znacznie wyższą opłatą.
Czasem można się pomylić przy wybieraniu poszczególnych opcji przelewu (np. docelowego banku lub wysyłanej kwoty). Właśnie dlatego serwis PlusKantor.pl w ramach kolejnego kroku (patrz poniższa grafika), wymaga potwierdzenia zleconej transakcji. Na tym etapie podawana jest również opłata, która będzie się wiązała z wykonaniem przelewu. W analizowanym przykładzie (przelew euro do banku nie współpracującego z Plus Kantorem), naliczona opłata wynosi 1,19 euro czyli równowartość 5,00 zł. W dalszej części naszego artykułu, wyjaśnimy skąd się wzięła taka wysokość opłaty.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Jeszcze przed ostatecznym zatwierdzeniem przelewu walutowego, serwis PlusKantor.pl podaje, ile będzie kosztowała taka operacja.
Po sprawdzeniu poprawności przelewu (patrz powyższa grafika), konieczne jest kliknięcie przycisku „Akceptuj >”. W dalszej kolejności klient Plus Kantoru będzie musiał przepisać kod z SMS-a wysłanego na jego telefon komórkowy (patrz poniższa grafika). Taka autoryzacja zapobiegająca kradzieży środków jest obowiązkowa i nie można jej pominąć. Właśnie dlatego trzeba dbać o aktualność numeru „komórki” podanego w sekcji „Moje dane i Konta bankowe”).
Po przepisaniu kodu wysłanego SMS-em, przelew waluty trzeba definitywnie zatwierdzić przy pomocy przycisku „Akceptuj >” (patrz poniższa grafika).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Bez dostępu do telefonu komórkowego, którego numer jest podany na serwisie PlusKantor.pl, nie wykonamy niektórych operacji (przykład: zatwierdzenie wypłaty). Taki system autoryzacji chroni przed wyłudzeniami.
Warto wspomnieć, że udane zlecenie każdego przelewu wychodzącego z PlusKantor.pl, skutkuje wygenerowaniem komunikatu widocznego w serwisie transakcyjnym (patrz pierwsza poniższa grafika) i wysłaniem specjalnego e-maila na adres klienta (patrz druga poniższa grafika).
Ile kosztuje „złotówkowy” i walutowy przelew z Plus Kantoru?
Zaprezentowany przykład przelewu cechował się pięciozłotową opłatą. Poniższa tabela tłumaczy, dlaczego serwis Plus Kantor naliczył właśnie taką opłatę. Przelew walutowy w euro (poprzez system SEPA) kosztuje 5 zł, jeżeli jest wykonywany do jednego z banków, w którym PlusKantor.pl nie ma swojego konta. Do grupy takich „niepartnerskich” instytucji, na razie zalicza się np. ING Bank Śląski. Trzeba zwrócić uwagę, że darmowe przelewy walutowe z Plus Kantoru (w EUR, USD, GBP, CHF i RUB) są możliwe do następujących banków partnerskich: Alior Bank (i dawny BPH SA), BGŻ – BNP Paribas, BZ WBK (i dawny Kredyt Bank), PEKAO, PKO BP (i dawny Nordea Bank), BRE Bank (obecnie mBank MSP i korporacje), Millennium Bank oraz Raiffeisen Polbank. Millennium Bank to najnowsza instytucja na liście banków, w których PlusKantor.pl posiada swoje rachunki walutowe. W przypadku takich banków partnerskich, wewnętrzny przelew z Plus Kantoru zwykle będzie zaksięgowany w ciągu 30 minut dnia roboczego.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient wysyłający środki do banku, w którym PlusKantor.pl ma swoje konto, może liczyć na gwarancję darmowego przelewu. Zerowa opłata za przelew do banku partnerskiego, nie zależy od przesyłanej waluty. Klienci banków partnerskich darmowo i szybko wyślą też środki do Plus Kantoru.
Trzeba również wspomnieć o zerowej opłacie za wszystkie przelewy w złotych, które wychodzą z Plus Kantoru. Takie zwolnienie z opłat nie zależy od tego, do jakiego banku wysyłane są pieniądze. Na największy wydatek muszą natomiast przygotować się osoby przesyłające waluty obce inne niż euro (USD, GBP, CHF, RUB) do banku, w którym Plus Kantor nie posiada konta. Mowa o krajowych i zagranicznych bankach „niepartnerskich”. Przelew SWIFT do tych instytucji będzie kosztował 9 zł (patrz poniższa tabela). To jedna z najbardziej atrakcyjnych na rynku propozycji. Tylko najbardziej konkurencyjni pozabankowi operatorzy płatniczy, oferują przelewy SWIFT za mniej niż 10 zł. W przypadku krajowych banków, koszt takich transferów SWIFT (bez żadnych opcji przyspieszających), wynosi zwykle 0,2% – 0,5% przesyłanej kwoty, min. 20 zł – 30 zł. Przy takiej stawce, niewielki bankowy przelew SWIFT będzie kosztował 20 zł – 30 zł. Koszt większej operacji wykonywanej przez klienta banku, może przekroczyć 100 zł (nawet bez przyspieszających opcji „tomnext” i „overnight”).
Co ważne, standardowe przelewy SWIFT z banków są księgowane w ciągu 2 – 3 dni roboczych (tak samo jak porównywalne operacje z Plus Kantoru). Plus Kantor cechuje się również zbliżonym kosztem przelewów SEPA w euro (5 zł), jak najbardziej konkurencyjne krajowe banki oraz takim samym czasem realizacji zleceń płatniczych (1 dzień roboczy). Warto również wspomnieć, że polskie banki zwykle traktują krajowe (zewnętrzne) przelewy walutowe tak samo jak przelewy zagraniczne SWIFT/SEPA i naliczają za nie identyczne opłaty (tzn. zgodnie z tabelą opłat dla zagranicznych przelewów walutowych).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Klienci Plus Kantoru wyślą środki przelewem SWIFT przynajmniej 2 – 3 razy taniej i tak samo szybko jak w krajowych bankach. Warto pamiętać, że banki z Polski pod względem kosztów, tak samo traktują walutowe przelewy krajowe i zagraniczne.
Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT i SEPA oraz innych typach przelewów >
Koszty standardowych przelewów z serwisu PlusKantor.pl (kwiecień 2018 r.) | |
Nazwa banku, do którego jest kierowany przelew
↓ |
Opłaty za przelew w ramach tego samego banku (przelew do banków, w których PlusKantor.pl ma swoje konta) |
Alior Bank (i dawny BPH SA) | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl
|
BGŻ – BNP Paribas | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl
|
BZ WBK (i dawny Kredyt Bank) | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl |
PEKAO | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl |
PKO BP (i dawny Nordea Bank) | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl |
BRE Bank (obecnie mBank MSP i korporacje)* | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl |
Millennium Bank | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl
|
Raiffeisen Polbank | 0,00 zł dla każdej waluty obsługiwanej przez PlusKantor.pl |
Inny bank niż wymienione powyżej (również zagraniczny)
|
Opłaty za przelew wychodzący do innego banku (przelew do banków, w których PlusKantor.pl nie ma swoich rachunków) |
W zależności od waluty przelewu: PLN – 0,00 zł, EUR (SEPA) – 5,00 zł, pozostałe waluty (SWIFT) – 9,00 zł |
*- W ramach grupy mBanku (BRE Bank, mBank i MultiBank) występują opłaty za przelewy bankowe, 5 zł dla waluty EUR i 10 zł dla walut CHF, USD, GBP.
Źródło: opracowanie własne Kurencja.com na podstawie strony PlusKantor.pl
Czy warto wysłać przelew ekspresowy z Plus Kantoru?
W ramach uzupełnienia trzeba dodać, że serwis Plus Kantor oprócz standardowych przelewów, oferuje również przyspieszone przelewy walutowe. Takie przelewy można wybrać przy zlecaniu wypłaty w dolarach amerykańskich, euro, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich (patrz poniższa tabela). Ekspresowe przelewy w euro realizowane przy pomocy systemu TARGET są zdecydowanie najdroższe (koszt: 220 zł), ale ich realizacja w dniu roboczym trwa najwyżej 90 minut. Ekspresowe przelewy z Plus Kantoru w USD, GBP i CHF kosztują 75 zł i są realizowane w tym samym dniu roboczym. Trzeba pamiętać, że deklarowane przez PlusKantor.pl czasy przelewów obowiązują w przypadku zlecenia operacji przed graniczną godziną w danym dniu roboczym (EUR i USD – 13:45, GBP, CHF – 9:30).
ZWRÓĆ UWAGĘ: Plus Kantor realizuje swoje ekspresowe przelewy w euro przy pomocy bardzo szybkiego systemu TARGET. Dlatego czas księgowania przyspieszonych transferów w EUR nie przekracza 90 minut. Przyspieszone przelewy SWIFT z PlusKantor.pl (w USD, GBP i CHF) są nieco wolniejsze, ale równocześnie znacznie tańsze (patrz poniższa tabela).
Przeczytaj więcej na Kurencja.com o zasadach działania systemu przelewów TARGET >
Ekspresowe przelewy walutowe z PlusKantor.pl wydają się ciekawą opcją głównie dla klientów biznesowych. Takie firmy poprzez rozliczenie wspomnianych operacji w podatku PIT lub CIT, mogą zaoszczędzić od 18% do 32% poniesionych kosztów (w zależności od formy opodatkowania). Na podstawie faktury bezpłatnie generowanej przez PlusKantor.pl, można również rozliczyć wszystkie inne koszty przelewów. Oprócz klientów biznesowych, dostęp do faktur mają również klienci prywatni. Faktury są dostępne w sekcji „Historia transakcji i operacji”.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Każdy klient PlusKantor.pl może łatwo i bezpłatnie pobrać fakturę na swój komputer. Na podstawie takiego dokumentu, klienci firmowi obniżą koszty wymiany o 18% – 32% (w zależności od stawki płaconego podatku dochodowego).
Oferta ekspresowych przelewów z serwisu PlusKantor.pl (kwiecień 2018 r.) | |||
Waluta przelewu ekspresowego
↓ |
Koszt przelewu | Czas realizacji przelewu | Graniczna data wysyłki przelewu
(„cut off time”) |
EUR | 220 zł (opcja kosztowa SHA) | do 90 minut | 13:45 |
USD | 75 zł (opcja kosztowa SHA) | ten sam dzień roboczy | 13:45 |
GBP | 9:30 | ||
CHF | 9:30 |
Źródło: opracowanie własne Kurencja.com na podstawie danych PlusKantor.pl
Oferta przelewów z PlusKantor.pl – podsumowanie
Nasza ogólna ocena systemu przelewów z PlusKantor.pl jest oczywiście pozytywna. To samo dotyczy również warunków wymiany. Trudno żeby było inaczej, gdyż PlusKantor.pl należy do serwisów z najniższym spreadem na rynku. Do najniższych należą również koszty standardowych przelewów walutowych w EUR, USD, GBP, CHF i RUB. Oczywiście można wskazać pewne elementy, które wymagają poprawy. W ramach Plus Kantoru przydałaby się dłuższa lista akceptowanych walut (wydłużona na przykład o koronę czeską, hrywnę ukraińską, węgierskiego forinta oraz koronę duńską, szwedzką i norweską). Wydaje się, że obecni i potencjalni klienci PlusKantor.pl mogliby również docenić poszerzenie listy partnerskich banków (np. o ING Bank Śląski oraz BOŚ Bank) i wprowadzenie opcji tanich przelewów SWIFT dla większej liczby walut.