Newsletter

Bitfinex - jedna z najstarszych i największych giełd crypto - Kryptowaluty

Bitfinex - jedna z najstarszych i największych giełd crypto
Duża, globalna giełda. Ciągły rozwój i nowe funkcje dla inwestorów i spekulantów

Giełda Bitfinex powstała w 2012 r. i nadal pozostaje jedną z najważniejszych, największych i najpopularniejszych platform kryptowalutowych na świecie. Do tego wszystkiego, Bitfinex, chyba jak mało która giełda crypto, wzbudza liczne kontrowersje oraz mity powielane przez społeczność kryptowalutową. Postaramy się sprawdzić ile prawdy jest w zachwytach i wątpliwościach, tego w końcu bardzo popularnego serwisu.

Giełda kryptowalutowa Bitfinex

Bitfinex budzi opinie na całej skali emocji. Wielu jego użytkowników (ale też obiektywnych obserwatorów i analityków) nadal twierdzi, że żadna inna giełda kryptowalut (nawet większy Binance, czy nawet nowsze podmioty), nie oferują tak profesjonalnego layoutu, zestawu przydatnych narzędzi, czy w końcu rzeczywistej głębokości rynku.

Nie brak też jednak opinii, że opisywana giełda ma sporo za uszami jeśli chodzi o kwestie przejrzystości i specyficzne powiązania.

Pytanie jednak ile z tych gorszych opinii jest powielanych w przypadku wszystkich giełd kryptowalutowych (taka specyficzna rywalizacja na marketing negatywny). A przede wszystkim, czy ich źródłem są na pewno osoby, które znają i korzystają z giełdy od dawna, czy tylko należą do “życzliwych” stojących z boku, ale się wypowiadających;)

Członkowie naszej redakcji korzystają z tej giełdy od wielu lat. Zdążyliśmy ją poznać od tej lepszej i pewnie gorszej strony. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia pozwolą Wam podejmować lepsze decyzje z której giełdy kryptowalut korzystać. Sprawdzimy ile prawdy jest w sloganie samej giełdy, która określa się Domem Handlu Aktywami Cyfrowymi.

Bitfinex

Bitfinex najważniejsze plusy i minusy

W dalszej części naszej recenzji Bitfineksa zajmiemy się szczegółową analizą giełdy, wszystkim jej funkcjonalnościami, zaletami, wadami, ciekawymi przewagami. W tym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje o tej giełdzie, gdyby ktoś chciał poprzestać na esencji cech giełdy.

Plusy

Do największych zalet, plusów giełdy Bitfinex należą:

 • świetna platforma (profesjonalna, przejrzysta i bardzo funkcjonalna)
 • znaczna głębokość rynku – istnieją giełdy crypto o większych raportowanych obrotach, ale ile z tego realizują ich wewnętrzne boty, z którymi na pewno nie zawrzesz transakcji…?
 • wygodny i przejrzysty layout – to może być kwestia gustu i przyzwyczajenia, ale naprawdę wielu użytkowników ceni wygląd panelu Bitfinexa
 • mnogość przydatnych zleceń, funkcji, dodatkowych użyteczności
 • wysoka stabilność infrastruktury, krótkie przerwy w działaniu, ew. prace serwisowe są zapowiadane z wyprzedzeniem
 • to, że w ogóle jako Polacy możemy korzystać tej giełdy, co nie jest takie oczywiste w przypadku platform z azjatyckim rodowodem

Bitfinex

Minusy, kontrowersje

Jak widać, lista zalet Bitfineksa jest spora, ale nie ma przecież giełdy, która byłaby idealna, więc i ta giełda spotyka się z krytyką za parę rzeczy. Najczęściej użytkownicy (albo kibice i konkurencja;) wymieniają:

 • powiązanie z tetherem  (USDt) i udział w manipulacjach rynkowych – coś na pograniczu ewidentnych faktów, teorii spiskowej i nadinterpretacji
 • przeszłe włamania i ataki hakerskie – fakt, Bitfinex przynajmniej dwa razy został zhakowany (na sumę 1500 BTC w 2015 r. i aż 120 000 BTC rok później). Nie przynosi to chluby samej giełdzie, ale na jej obronę należy podkreślić, że wszystkie środki utracone w ataku przez użytkowników, zostały z czasem (kilku miesięcy) zrekompensowane przez giełdę jej użytkownikom
 • zdarzają się narzekania na czas trwania przelewów, responsywność supportu, ale tego rodzaju nieprzychylne opinie dotyczą wszystkich giełd, i pewnie w dużej mierze wynikają z długiej historii samej giełdy oraz wielomilionowej bazy użytkowników

Jak założyć konto i zacząć handel kryptowalutami na Bitfineksie

Aby założyć konto na giełdzie Bitfinex, wystarczy że:

 1. klikniesz w link
 2. wybierzesz Sign up (na klawiszu w centrum strony, albo napis w jej prawym górnym rogu)
 3. określisz swoją nazwę użytkownika, adres email oraz hasło do konta na giełdzie (wybierz trudne hasło składające się wielkich i małych liter, cyfr, znaków specjalnych):

Bitfinex

Po wypełnieniu wszystkich pól i kliknięciu klawisza Open Account u dołu otrzymasz email w celu potwierdzenia, Twoich działań.

Co trzeba zrobić aby grać na giełdzie Bitfinex

Jeżeli właśnie założyłeś swoje konto na Bitfineksie, zanim zaczniesz go aktywnie używać, powinieneś ustawić kilka rzeczy związanych z bezpieczeństwem.

Bitfinex – kwestie bezpieczeństwa

Giełda Bitfinex oferuje całą paletę (aż 15 ustawień) czynników podnoszących poziom bezpieczeństwa handlu kryptowalutami i ich wypłat. Między innymi możesz:

 • ustawić 2Fa (two factor authentication)
 • określić tzw. białą listę adresów do wypłat (wypłaty z Twojego) konta będą mogły wychodzić tylko na adresy z listy (można też zablokować jakiekolwiek wypłaty z wybranych kryptowalut)
 • ustawić długość swojej sesji na koncie (jak długo masz być zalogowany, kiedy przestajesz wykazywać aktywność)

Z naszej strony sugerujemy (namawiamy!), abyś przede wszystkim: ustawił trudne (złożone) hasło do konta i włączył 2FA oraz oczywiście stosował generalne zasady higieny jeśli chodzi o pieniądze w internecie: korzystanie z własnego (czystego od wirusów, malware itd.) sprzętu, niekorzystanie z publicznych sieci internetowych, pilnowanie, czy logujemy się na autentyczne strony www, czy ich imitacje itp.

Czy Giełda Bitfinex wymaga KYC

Masz założone konto na Bitfineksie, zamierzasz inwestować w kryptowaluty, ale zastanawiasz się, czy musisz przejść całą procedurę identyfikacyjną (KYC, know your customer, której wymaga dzisiaj coraz więcej giełd.

W przypadku Bitfineksa wygląda to tak, że dopóki obracasz się wyłącznie w zakresie kryptowalut (wpłacasz na giełdę kryptowaluty, wymieniasz je jedynie na kryptowaluty albo stable coiny i w końcu wypłacasz kryptowaluty) to nie musisz przechodzić procedury KYC.

Ale musisz się zastanowić, czy na dłuższą metę nie opłaca się jej przejść. W końcu możesz chcieć np. wpłacić, czy wypłacić fiaty, no i musimy zakładać, że pierścień regulacyjny będzie się zaciskał i pewnie szybciej wszystkie giełdy będą wymagać KYC niż wymogi będą luzowane.

Handel na Bitfineksie

 

Layout

Dostępne kryptowaluty

Tether

Token użytkowy giełdy Bitfinex – Unus Sed LEO

Zlecenia na Bitfineksie

-maker, taker, fill or kill, hidden

 

Wykresy

Derywaty

Funding Trading Borrowing

Rynek otwarty i handel OTC

Ile kosztuje crypto trading na giełdzie Bitfinex

Bitfinex – nie tylko giełda

Zakup kryptowalut z użyciem kart (OWNR, Mercuyo)

Token sales

Program afiliacyjny

Zakupy/Shopping

Staking

Honey Framework

eos finex

lending products

 

Santiment

Bitfinex Pulse

Wsparcie, pomoc, materiały dla użytkowników

Bitfinex ocena końcowa

 

Dane podstawowe
Nazwa, firma: iFinex Inc.
Kraj: Hong-Kong
Rok powstania: 2012
Wypróbuj » Bitfinex - jedna z najstarszych i największych giełd crypto - Duża, globalna giełda. Ciągły rozwój i nowe funkcje dla inwestorów i spekulantów
Oferta
Waluty Fiat: USD, EUR, GBP, JPY, CNH
Kryptowaluty: Bitfinex umożliwia handel ponad 80-ma kryptowalutami i tokenami, w tym oczywiście tymi najpopularniejszymi, jak BTC, ETH, LTC, DASH, UNI, IOTA, XRP, ETC, BCH, OMG, LINK itd. Warto podkreślić, że giełda Bitfinex oferuje także własny, natywny token Unus Sed LEO, który umożliwia np. tańszy handel na giełdzie (niższe prowizje z życiem tego tokena użytkowego).
Języki: Angielski, rosyjski, chiński
Wersja mobilna: Tak
Wpłaty / Wypłaty: Bitfinex umożliwia wpłaty zarówno w walutach fiat (USD, EUR, JPY, GBP, CNH), stable coinach (USDT, EURT, USDc, TUSD itd.), oraz oczywiście w obsługiwanych kryptowalutach. Więcej o koszcie wpłat i wypłat na giełdzie Bitfinex piszemy w części Koszty i formalności.
Aplikacje, narzędzia, wyjątkowe elementy oferty: Giełda należy do najbardziej rozwiniętych platform inwestowania, handlu i spekulacji kryptowalutami. Bitfinex udostępnia zarówno handel prosty (spot), inwestycje z dźwignią finansową, ale także derywaty, możliwość pożyczania środków do handlu, czy możliwość stakingu.

Giełda oferuje również handel poza giełdowy (OTC) dla użytkowników zainteresowanych wymianą kryptowalut z pominięciem otwartego rynku (dotyczy to z reguły większych, czy mniej typowych transakcji).

Platforma rozwija nie tylko rzeczy związane bezpośrednio z handlem kryptowalutami, ale także wiele pobocznych funkcji. Użytkownicy giełdy Bitfinex mogą np. korzystać z bieżących newsów rynkowych (Bitfinex Pulse), konkursów dla graczy, czy nawet sklepów, w których można płacić kryptowalutami.
Wypróbuj » Bitfinex - jedna z najstarszych i największych giełd crypto - Duża, globalna giełda. Ciągły rozwój i nowe funkcje dla inwestorów i spekulantów
Support
Opisywana giełda na pewno może się pochwalić szeroką i profesjonalną dbałością o swoich użytkowników. I to na każdym poziomie: materiałów instruktażowych, wprowadzających i rozwijających umiejętności użytkowników - knowledge base, help desku, oraz obecności w social mediach (twitter, instagram, telegram, medium itd.)
Bezpieczeństwo
Kwestia bezpieczeństwa to temat nieco złożony w przypadku giełdy Bitfinex. Z jednej strony na pewno jest to jeden z najbardziej profesjonalnych i technicznie zaawansowanych serwisów do wymiany kryptowalut. Z drugiej, giełdzie przytrafiały się mniejsze i całkiem duże incydenty bezpieczeństwa (w tym znaczne ataki hakerskie). Co warte jednak podkreślenia, nawet największe wpadki, które mogły by doprowadzić do zamknięcia i bankructwa niejednej giełdy crypto, w przypadku Bitfieneksa zostały pokonane, użytkownicy dostali zwrot wcześniej utraconych środków, a sama giełda wychodziła z opałów silniejsza. Inną kontrowersyjną kwestią, często podnoszoną w środowisku przy okazji rozmów o giełdzie Bitfinex są jej powiązania z najstarszym i największym stable coinem - Tetherem (USDt). Do tej pory niewyjaśniona jest rola giełdy (jej twórców) w powstaniu Tethera, finansowania za jego pomocą manipulacyjnych zakupów rynkowych, czy też pokrycia samego Tethera dolarami USD (osoby odpowiedzialne za Tethera od jakiegoś czasu otwarcie przyznają, że to pokrycie nie jest stu procentowe).
Certyfikat SSL: Tak
Koszty, formalności
Bitfinex należy do platform crypto, które charakteryzują się raczej niskimi kosztami handlu i wypłat. Koszty używania giełdy musimy podzielić na: opłaty za założenie, prowadzenie konta, koszty tradingu oraz koszty wpłat i wypłat. Jak w przypadku większości serwisów, gdzie można kupować i sprzedawać kryptowaluty, również Bitfinex nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta przez użytkownika. Jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty na giełdę Bitfinex, to wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z kryptowalutami, czy z walutami fiat i czy z wypłatami, czy wpłatami. Przede wszystkim (co również jest rynkowym standardem) opisywana giełda nie pobiera opłat od wpłat kryptowalut. Ten koszt już poniesiemy, kiedy będziemy chcieli dokonać wypłaty kryptowalut na portfel zewnętrzny (nasz, czy np, innej giełdy) - w większości przypadków będą to opłaty niskie, nie wykraczające poza średnie poziomy rynkowe (szczególnie w przypadku kryptowalut dedykowanych do przelewów (XRP. XLM). Trzeba mieć jednak na uwadze, że część (największych, najpopularniejszych) kryptowalut (np. BTC, ETH) cechuje się sieciami, które mogą się "zapychać" od czasu do czasu (w wyniku wzrostu popularności, czy też np. uruchomienia na nich... popularnej gry;). Wówczas musimy się też liczyć z dynamicznie wzrastającymi opłatami za przelewy w wych walutach. Jeśli chodzi o wpłaty w walutach fiat to giełda Bitfinex pobierze od nas po 0.1% od sumy jaką wpłacamy w EUR, USD, GBP, CNH, na nasze giełdowe konto. Ale trzeba mieć na uwadze, że będzie to nie mniej niż 60 jednostek każdej z wymienionej walut. Podobnie sprawa ma się z wypłatami (0,1%, nie mniej niż 60 jednostek), z tym, że tutaj nie mamy już wyboru, bo jedyną walutą fiat, w jakiej możemy wypłacać pieniądze na konto bankowe jest dolar amerykański (USD). Z punktu widzenia użytkownika, szczególnie kiedy jest on aktywnym traderem, najważniejszym kosztem ponoszonym na rzecz giełdy są opłaty od zleceń kupna i sprzedaży (od tradingu kryptowalutami). Podobnie jak inne tego typu platformy, również Bitfinex stosuje różną politykę cenową kiedy "domykamy" inne, istniejące zlecenia (sami zawieramy wówczas zlecenia typu "taker"), niż kiedy sami wysyłamy na giełdę własne nowe zlecenia (zlecenia typu "maker). Jak i w przypadku innych serwisów, również na Bitfineksie więcej zapłacimy za zlecenia taker (0,05% do 0,2% wartości zlecenia) niż w przypadku zleceń maker (0,1% do 0,0%). Ale jak widać, również w ramach tych samych rodzajów zleceń nasze opłaty mogą się różnić, i mogą nawet wynosić 0%. Od czego to zatem zależy? Przede wszystkim Bitfinex, nagradza aktywnych użytkowników - kiedy osiągamy wyższe wolumeny handlu (w okresach 30 dniowych) płacimy mniej, przy bardzo wysokich obrotach (30 mln $) - nic. Kolejnym, polecanym sposobem zmniejszenia opłat ponoszonych na rzecz giełdy Bitfinex jest gromadzenie i trzymanie na swoim porfelu tokena użytkowego giełdy, czyli Unus Sed LEO - utrzymywanie zaledwie 1 USDt LEO średnio w miesiącu, pozwoli Ci zmniejszyć o 15% opłaty w handlu crypto-crypto oraz crypt-stable coins.
Wypróbuj » Bitfinex - jedna z najstarszych i największych giełd crypto - Duża, globalna giełda. Ciągły rozwój i nowe funkcje dla inwestorów i spekulantów
comments powered by Disqus