Nowe oferty są zawsze mile widziane na rynku internetowej wymiany walut. Dzięki nowym e-kantorom zwiększa się konkurencja, a rynkowi liderzy nie mogą spoczywać na laurach. Postanowiliśmy przedstawić sposób rejestracji na portalu Plus Kantor i zasady jego działania. Ten nowy oraz interesujący serwis obecnie oferuje promocję polegającą na pierwszej wymianie nawet 5000 jednostek waluty bez spreadu. Atrakcyjna oferta promocji to nie jedyny atut opisywanego przez nas Plus Kantoru.
Jak założyć konto i wymienić walutę w Plus Kantor?
Bezpłatne konto w serwisie Plus Kantor można bezpiecznie założyć za pośrednictwem naszej porównywarki.
W tym celu, trzeba wyświetlić porównanie kursów w kantorach internetowych (patrz poniższa grafika) i kliknąć przycisk z napisem „Załóż konto >” przy nazwie Plus Kantoru. Warto zwrócić uwagę, że w poniższym porównaniu z 17 lipca 2017 r. Plus Kantor jest jednym z serwisów oferujących najniższy spread dla wymiany euro.
Po kliknięciu przycisku umieszczonego na stronie Kurencja.com, przeniesiemy się do formularza rejestracyjnego Plus Kantoru (patrz kolejna grafika).
W tym miejscu trzeba podać swój adres e-mail oraz hasło do tworzonego konta. Przed kliknięciem przycisku „Załóż konto >” warto przejrzeć regulamin serwisu i wpisać ewentualny kod promocyjny. Kod promocyjny wpisujemy po zaznaczeniu pola „Mam kod rabatowy / email polecającego”. W dniu tworzenia naszego poradnika, portal Plus Kantor nadal oferował promocję dla nowych klientów polegającą na wymianie nawet 5000 jednostek waluty bez spreadu. Kod promocyjny takiej promocji to „5000”.
Po właściwym wypełnieniu poprzedniego formularza, otrzymamy odpowiednie potwierdzenie (patrz poniżej) oraz informację o tym, że na nasz adres e-mailowy została wysłana specjalna wiadomość. Na tej stronie rejestracyjnej Plus Kantoru, możemy również ponownie wysłać e-mail z linkiem potwierdzającym. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy poprzednia wiadomość z serwisu Plus Kantor nie została sklasyfikowana jako niechciana (tzw. spam) i automatycznie przeniesiona do mailowego kosza.
Wiadomość e-mailowa potwierdzającą rejestrację w serwisie Plus Kantor zawiera dobrze widoczny link, w który trzeba kliknąć (patrz poniżej). Po kliknięciu wspomnianego linku, zostaniemy przeniesieni na stronę Plus Kantor.
Kliknięcie linku z wiadomości e-mail oznacza, że bezpłatne konto na Plus Kantor zostało już aktywowane. Taki komunikat zobaczymy na ekranie komputera (patrz poniżej). Z prawej strony ekranu będzie widoczne miejsce na wpisanie swojego loginu (e-maila) oraz ustalonego wcześniej hasła. Ewentualnie można wybrać zapamiętywanie hasła dla aktualnie używanego komputera. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale mniej bezpieczne. Dlatego serwis Plus Kantor pozostawił wybór użytkownikowi. Po wpisaniu hasła oraz loginu, trzeba kliknąć na przycisk „Zaloguj się”.
Przed wymianą trzeba uzupełnić swoje dane oraz numery bankowe
Po pierwszym zalogowaniu do serwisu Plus Kantor zobaczymy estetyczny panel główny i zestawienie kwot przechowywanych w wewnętrznym portfelu. Na razie wszystkie takie salda oczywiście są zerowe. Przed pierwszą wymianą walut, trzeba będzie zasilić przynajmniej jedno z naszych wewnętrznych kont na serwisie Plus Kantor (np. wpłacić złote, które później zostaną wymienione na euro).
Nowy użytkownik serwisu Plus Kantor przed wykonaniem jakichkolwiek wpłat najpierw powinien jednak uzupełnić swoje dane. W tym kontekście warto pamiętać, że podczas wcześniejszej rejestracji operator e-kantoru otrzymał tylko informacje na temat hasła oraz adresu e-mail.
W celu uzupełnienia potrzebnych danych, trzeba kliknąć na przycisk „Moje dane i Konta bankowe”, który jest widoczny na belce u góry ekranu (patrz poniżej). Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przekazywanych informacji, to nie można mieć żadnych obaw, gdyż serwis Plus Kantor jest prowadzony przez firmę znaną z wymiany walut online. Mowa o spółce Payholding sp. z o.o., która posiada również dwa inne portale związane ze sprzedażą i kupnem walut (Amronet oraz Gielda Walut). Oprócz doświadczenia w wymianie walut online, Payholding może się pochwalić również wysokim kapitałem zakładowym (700 000 zł).
Przeczytaj więcej na naszym portalu o ofercie serwisu Amronet.pl >
W formularzu uzupełniania danych, nowy klient serwisu Plus Kantor powinien podać m.in. swój numer komórkowy. Jest to konieczne, gdyż opisywany e-kantor podobnie jak inne tego typu serwisy, wysyła kody SMS-owe potrzebne do potwierdzenia określonych operacji (np. dodawania kont bankowych). Oprócz tego trzeba określić swój status klienta (osoba prywatna/firma). W przypadku osób prywatnych, wymagane jest podanie personaliów (imię i nazwisko), adresu oraz numeru PESEL. Po uzupełnieniu danych, klikamy na przycisk „Zapisz”.
Po zatwierdzeniu wcześniej podanych informacji, serwis Plus Kantor wyświetla je jeszcze raz w ramach potwierdzenia. Warto pamiętać, że istnieje możliwość zmiany swoich danych w dowolnym momencie (patrz poniższa grafika). W tym celu, trzeba wejść do sekcji „Moje dane i Konta bankowe” i następnie wybrać opcję „Moje dane”.
Konfiguracja kont bankowych jest kolejnym wymaganym krokiem. Taką konfigurację można wykonać również podczas zlecania pierwszej wypłaty. Tym niemniej, warto już na wstępie dopełnić wszystkich wymaganych formalności i później zająć się tylko wymianą walut.
Co ważne, serwis Plus Kantor nie wymaga podawania wielu informacji na temat konta bankowego. W ramach konfiguracji, trzeba tylko wybrać walutę konta, kod kraju (PL – dla rachunków prowadzonych w polskich bankach) i podać numer rachunku. Warto jednak pamiętać, że nasze dane podane w banku (imię, nazwisko i adres) powinny być takie same, jak analogiczne informacje z portalu Plus Kantor. Jeśli nie są Państwo właścicielem rachunku proszę zaznaczyć opcję „Nie jestem właścicielem rachunku” i uzupełnić dane posiadacza rachunku. Można również opcjonalnie nazwać dodawany rachunek w polu „Mój opis rachunku”, np. rachunek w EUR.
W PlusKantor.pl jest możliwość dodawania rachunków zagranicznych bezpośrednio przez użytkownika. W tym celu wystarczy zaznaczyć kod kraju, w którym prowadzony jest dany rachunek bankowy. Do wyboru są kody aż 72 krajów.
Po kliknięciu przycisku „Dodaj konto”, trzeba jeszcze wpisać kod potwierdzający z SMS-a. Takie proste rozwiązanie, zabezpiecza klientów Plus Kantor przed wyłudzeniem środków.
Gdy klient poda prawidłowy kod z SMS-a i zatwierdzi go przyciskiem „Akceptuj”, serwis informuje o dodaniu konta poprzez stosowny komunikat (patrz poniżej).
Wpłata środków bardzo szybko trafi na nasze konto w Plus Kantorze
Po skonfigurowaniu kont bankowych, których będziemy używać, można dokonać pierwszej wpłaty do portfela walutowego. W tym celu, trzeba kliknąć przycisk „Mój PlusKantor” z górnej belki serwisu, a następnie wybrać opcję „Wpłaty” (patrz poniżej). W odpowiedzi serwis pokaże nam listę z możliwymi walutami do wpłaty (PLN, EUR, USD, GBP, CHF oraz RUB). Z kolejnej listy trzeba wybrać bank, z którego będzie wysyłana wpłata. W tym kontekście warto wspomnieć, że serwis Plus Kantor jest zintegrowany z następującymi bankami: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, PKO BP, mBank, Alior Bank, Pekao SA, Millennium oraz Raiffeisen Polbank. Klienci tych instytucji mogą liczyć na szybsze przelewy (zarówno wypłaty jak i wpłaty).
Po wyborze odpowiednich parametrów przelewu, trzeba zalogować się do swojego banku i zlecić operację według informacji podawanych przez Plus Kantor. Na szczególną uwagę zasługuje numer konta do wpłaty i tytuł przelewu (patrz poniżej).
Po wykonaniu przelewu do serwisu Plus Kantor, trzeba już tylko czekać na zaksięgowanie środków. Taka operacja jest realizowana bardzo szybko. W naszym przykładzie, przelew złotych do Plus Kantoru zostały wysłany w poniedziałek późnym wieczorem. Już następnego dnia o godzinie 10:00 rano, środki znajdowały się w portfelu walutowym. W tym kontekście warto wspomnieć, że przelew został wysłany z ING Banku Śląskiego, który nie jest zintegrowany z opisywanym serwisem.
Gdy wpłata zostaje zaksięgowana na koncie klienta, Plus Kantor wysyła odpowiednie powiadomienie e-mailowe (patrz poniższa grafika) oraz powiadomienie SMS. Te wiadomości zawierają informacje o wpłacie. Po otrzymaniu powiadomień można już przystąpić do pierwszej wymiany środków. W naszym przykładzie, będzie to zakup euro za wpłacone złotówki.
Wymiana środków nie stanowi problemu nawet dla walutowego laika
Przed zleceniem pierwszej wymiany walut za pośrednictwem serwisu Plus Kantor, oczywiście trzeba zalogować się do tego e-kantoru. Po wprowadzeniu odpowiedniego loginu oraz hasła, zobaczymy ekran powitalny z zestawieniem sald w różnych walutach (patrz poniżej). W naszym przykładzie, od ostatniego razu wzrosło saldo w PLN (z 0,00 zł do 20,00 zł), gdyż wykonany przelew dotyczył właśnie krajowej waluty.
Warto zwrócić uwagę, że przy każdym wyświetlanym saldzie, znajduje się opcja „Historia operacji”. Po kliknięciu w czerwony napis, zobaczmy zestawienie wszystkich wpłat dotyczących danej waluty (patrz poniższa grafika).
Wymianę wpłaconych środków, trzeba rozpocząć od kliknięcia przycisku „Nowe zlecenie wymiany”, który jest widoczny na belce w górnej części ekranu (patrz poniższa grafika). Wtedy naszym oczom ukaże się przejrzysty i estetyczny panel transakcyjny. Twórców Plus Kantoru trzeba pochwalić za to, że nie próbowali zbędnych eksperymentów. W panelu transakcyjnym Plus Kantor, bez problemu odnajdą się osoby, które jeszcze nigdy nie sprzedawały lub nie kupowały walut online.
W dolnej części panelu transakcyjnego, internauta może sprawdzić aktualne kursy walut z rynku międzybankowego oraz zmiany tych notowań. Ważniejszą częścią serwisu jest kalkulator pokazujący kurs wymiany oraz jej wynik. W naszym przykładzie, najpierw wybieramy opcję „chcę kupić EUR”, a później określamy wartość transakcji. Poniżej kalkulatora serwis Plus Kantor pokaże nam kurs planowanej transakcji. Jeżeli proponowane warunki wymiany są odpowiednie, to klient musi kliknąć różowy przycisk z napisem „Rozpocznij”.
W ramach kolejnego kroku, serwis pyta klienta o akceptację złożonego zlecenia wymiany walut (patrz poniżej). Warto zwrócić uwagę, że wymiana po danym kursie jest możliwa przez 5 sekund. Jeżeli klient w tym czasie nie kliknie przycisku „Akceptuj >”, to PlusKantor może zaproponować mu inny kurs (niekoniecznie mniej atrakcyjny). W tym kontekście warto wspomnieć, że opisywany serwis podobnie jak jego konkurenci, dzięki specjalnemu oprogramowaniu na bieżąco dostosowuje swoje kursy do sytuacji panującej na międzybankowym rynku walutowym FOREX.
Po akceptacji zlecenia wymiany można zobaczyć, że odpowiednio zmniejszyło się saldo sprzedawanej waluty (patrz poniżej). W analizowanym przykładzie, sprzedawaną walutą były złote. Warto dodać, że serwis Plus Kantor błyskawicznie księguje takie operacje. Dlatego od razu po wymianie można wypłacić zakupioną walutę.
Dodatkowym dowodem wykonanej transakcji jest potwierdzenie, które serwis Plus Kantor niezwłocznie wysyła na e-maila (patrz poniżej). W tej wiadomości znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje (np. o wymienionej kwocie oraz kursie wymiany).
Euro z Plus Kantoru można wypłacić tanio i naprawdę ekspresowo …
Jeżeli od razu po wymianie chcemy wypłacić środki, to trzeba będzie zlecić odpowiednią operację. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby klient przez jakiś czas przechowywał pieniądze w swoim portfelu walutowym na Plus Kantor. Opisywany serwis nie pobiera żadnej opłaty za to, że środki są ulokowane w wewnętrznym portfelu klienta.
Zdeponowane środki można w każdej chwili wypłacić, wybierając przycisk „Mój PlusKantor” na górnej belce serwisu. W dalszej kolejności, trzeba wybrać opcję „Wypłaty”. Wtedy e-kantor pokaże nam przejrzysty panel służący do zlecania wypłat (patrz poniżej). W pierwszej kolejności, trzeba wybrać wypłacaną walutę. Na tej podstawie, serwis Plus Kantor automatycznie dobierze wcześniej zdefiniowane konto do wypłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba obawiać się, że środki ulegną automatycznemu przewalutowaniu po wpłacie na niewłaściwy rachunek.
Warto zwrócić uwagę, że klient Plus Kantoru może wpisać dodatkowy tytuł przelewu (konieczny np. przy wpłacie rat kredytu walutowego na konto banku). Istnieje również możliwość wybrania przelewu ekspresowego w EUR, który zostanie zaksięgowany na koncie adresata do godziny 17:00 tego samego dnia roboczego. Warunkiem tak szybkiej realizacji przelewu jest jego zlecenie do 13:00. Przelewy ekspresowe zlecone po tej godzinie oraz w dniach wolnych od pracy, e-kantor zrealizuje następnego dnia roboczego. Serwis Plus Kantor realizuje swoje przelewy ekspresowe dla waluty EUR w systemie TARGET.
Przeczytaj więcej o systemie przelewów TARGET w naszym poradniku >
W nawiązaniu do dyspozycji wypłaty środków z Plus Kantoru, warto wspomnieć o kosztach takiej operacji. Klient serwisu Plus Kantor nie zapłaci za wpłaty i wypłaty w PLN. Przelewy walutowe (zarówno wpłaty jak i wypłaty) są bezpłatne w ramach banków zintegrowanych z Plus Kantorem (poza mBankiem). To oznacza, że za przelewy walutowe nie zapłacą klienci następujących instytucji: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, PKO BP, Alior Bank, Pekao SA, Millenium oraz Raiffeisen Polbanku. W przypadku mBanku, stawki za zwrotny przelew walutowy wynoszą: 5 zł dla waluty EUR i 10 zł dla walut CHF, USD i GBP. Analogiczne opłaty pobierane od klientów pozostałych banków to: EUR – 5 zł, USD, GBP, CHF i RUB – 9 zł. Koszt przelewu ekspresowego w EUR niestety jest wysoki i wynosi 220 zł.
W naszym przykładzie, za przelew euro do banku niezintegrowanego z serwisem Plus Kantor (ING Banku Śląskiego) trzeba zapłacić równowartość 5 zł.
Osoba świadoma ewentualnych kosztów przelewu z portalu Plus Kantor, powinna określić wartość tej operacji i kliknąć przycisk „Wypłać pieniądze” (patrz powyższa grafika). Warto zwrócić uwagę na opcję „Wypłać całość”, która pozwala wygodnie przesłać wszystkie środki nominowane w danej walucie.
W dalszej kolejności, trzeba potwierdzić wcześniej zleconą wypłatę środków (patrz poniższa grafika). Serwis Plus Kantor jeszcze raz dla pewności podaje docelowy bank, numer konta adresata oraz kwotę operacji. Jeżeli te dane się zgadzają, to klient powinien kliknąć przycisk „Akceptuj >”.
Później potrzebne jest wpisanie kodu wysłanego SMS-em (patrz poniższa grafika) i ponowne naciśnięcie przycisku „Akceptuj”.
Po udanym zleceniu wypłaty, portal Plus Kantor pokazuje nam odpowiednie potwierdzenie (patrz poniżej).
Warto podkreślić, że po zleceniu wypłaty, klient otrzymuje również odpowiednie potwierdzenie na swój adres e-mailowy (patrz poniższa grafika). Ta wiadomość zawiera najważniejsze informacje dotyczące zlecenia płatniczego (np. opłatę za przelew oraz docelowy rachunek).
Wypłaconych środków dość szybko można spodziewać się na swoim rachunku. Klienci banków współpracujących z Plus Kantor, prawdopodobnie otrzymają środki jeszcze w tym samym dniu roboczym. Przelew w PLN do banku nie współpracującego z Plus Kantorem, znajdzie się na koncie odbiorcy najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Taki sam termin realizacji dotyczy przelewów w EUR poza trybem ekspresowym. Pozostałe przelewy walutowe (USD, CHF, GBP, RUB) do niezintegrowanych banków są księgowane w standardzie D + 2. To oznacza, że środki wysłane do 15:00 w danym dniu roboczym, trafią do adresata przed końcem drugiego dnia roboczego.
W ten sposób zakończyliśmy przykładową rejestrację i wymianę walut, która miała zademonstrować zasady korzystania z serwisu Plus Kantor. Według naszej opinii wspomniany serwis jest prosty w obsłudze i odpowiedni również dla osób wcześniej nie wymieniających walut przez Internet. Dodatkową zachętą jest promocja pozwalająca na wymianę nawet 5000 jednostek waluty (np. 5000 USD) bez spreadu po światowym kursie międzybankowym.
W razie pytań dotyczących sposobu działania Plus Kantoru można skorzystać z infolinii tego serwisu albo podpowiedzi, które pojawiają się po kliknięciu przycisku „INFO” (patrz poniższa grafika).
Ewentualne pytania o sposób działania Plus Kantoru oraz wymianę walut przez Internet, można wpisywać również w komentarzach pod naszym przewodnikiem. Osoby zainteresowane tematyką sprzedaży i zakupu walut przez Internet, zachęcamy od przejrzenia pozostałych artykułów na naszym blogu.
Zobacz nasze kompendium wiedzy na temat przelewów walutowych >