Newsletter

5 szybkich kroków, aby zacząć wymieniać waluty w Internecie

Od przeprowadzania pierwszej transakcji wymiany walut w Internecie dzieli CiÄ™ max. kilkadziesiÄ…t minut.

Dlaczego jeszcze nie wymieniasz walut w Internecie

Ludzie, którzy powinni korzystać (aby zyskać) z internetowej wymiany walut nie robiÄ… tego, bo wydaje im siÄ™, że:

  • to jest skomplikowane
  • to im nic nie daje, a jeÅ›li nawet to niewiele
  • jakoÅ› do tej pory funkcjonowali i byÅ‚o ok
  • nie majÄ… czasu

Wymiana walut w Internecie ma prawie same zalety i przewagi wobec operacji tradycyjnych. Więc argumenty przeciwne są tutaj słabe.

Problemem, który (jak zwykle) stoi przed ludźmi jest niechęć do zmian i spróbowania nowych rzeczy. Tymczasem bać siÄ™ nie ma czego.

Całość najlepiej przeprowadzić wg poniższego schematu:

Krok 1. Ustal czego potrzebujesz

Kantory i platformy sprawdzajÄ… siÄ™ lepiej lub gorzej w zależnoÅ›ci, czy zależy nam na czasie,  kursie,  jakimi walutami operujemy czy gdzie mamy konto bankowe. Co wiÄ™cej, same kantory i platformy w swoich grupach też siÄ™ różniÄ…. Do tego dochodzi pewna specjalizacja wÅ›ród operatorów. 

ZachÄ™camy do zaÅ‚ożenia wielu kont w różnych platformach i kantorach, w koÅ„cu nie kosztuje nas to nic, ale wstÄ™pne okreÅ›lenie potrzeb bardzo nam siÄ™ przyda. A wiÄ™c spisz na kartce odpowiedzi na poniższe pytania:

- po co przede wszystkim bÄ™dziesz korzystaÅ‚ z internetowej wymiany walut? W celu spÅ‚aty kredytu, operacji biznesowych, przelewania zarobków z zagranicy czy okazyjnie przed wakacjami?

- jaka waluta będzie najczęściej wymieniana?

- gdzie masz konto walutowe?

- jak często będziesz dokonywać transakcji?

- czy stan wyjściowy będzie się szybko zmieniać (np. planujesz zacząć od operacji na USD, ale szybko najważniejsze będą japońskie jeny)

Jeżeli już wiesz, czego mniej więcej potrzebujesz, możesz przejść do kroku 2.

Krok 2. Analiza 3 x K: Konto, Kurs, Kantor

Jak spojrzysz na kursy walut on-line (np. na stronie  Kurencja.com ) zobaczysz, że nie różniÄ… siÄ™ one teraz zbyt mocno. To oznacza, że oprócz ceny (kursu, spreadu) powinieneÅ› brać pod uwagÄ™ także inne czynniki, które mogÄ… zadecydować o przewadze danego serwisu.

Zacząć powinieneÅ› od ustalenia, które z kantorów/platform majÄ… rachunek walutowy w banku, z którego korzystasz sam. Przelewy miÄ™dzy różnymi bankami kosztujÄ… (kilka, kilkanaÅ›cie albo kilkadziesiÄ…t zÅ‚otych). To oznacza, że lepiej wybrać gorszÄ… ofertÄ™ kursowÄ… serwisu, który ma konto w naszym banku, niż ofertÄ™ lepszÄ…, ale zwiÄ…zanÄ… z kosztem przelewu.

Koszt ten zresztÄ… nie jest jedynym problemem. Różne banki to także różnica (na niekorzyść) w czasie przelewu w porównaniu z rachunkami w jednym banku. Kantor/platforma może przelewać na obcy rachunek nawet 1-3 dni roboczych, co już jest stwarza duże problemy w planowaniu prywatnych czy firmowych finansów.

Krok 3. ZaÅ‚óż rachunek, a lepiej rachunki

Pamiętaj, że rachunki w kantorach i platformach są zakładane i prowadzone za darmo. Możesz ich założyć tyle ile jesteś w stanie od razu sprawdzić, przetestować.

Krok 4. Wymień walutę

ZaÅ‚óż wiÄ™c rachunek/rachunki, używaj, kontaktuj siÄ™ z obsÅ‚ugÄ… klienta operatora, zadawaj pytania.

Krok 5. Wracaj czasem do kroku 1

Porównywarka Kurencja.com  publikuje co miesiÄ…c raporty nt rynku walut on-line w Polsce. Można z nich wywnioskować, że z miesiÄ…ca na miesiÄ…c pojawiajÄ… siÄ™ nowe oferty, promocje, tendencje rynkowe. Do tego dochodzi kwestia coraz wiÄ™kszej bazy doÅ›wiadczeÅ„ użytkowników z poszczególnymi kantorami/platformami – warto Å›ledzić fora, komentarze userów, szczególnie te krytyczne.

 


comments powered by Disqus